dLugo AB
556981-9435Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
591 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
130 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fatburs Brunnsgata 1 Lgh 1402, 118 28 Stockholm
Postadress
c/o Daniel Lugo, Fatburs Brunnsgata 1 Lgh 1402, 118 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hårfrisör, försäljning av hårprodukter, kursverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 779 tkr | 57 tkr | 72 tkr |
| 2019 | 890 tkr | 147 tkr | 187 tkr |
| 2020 | 560 tkr | −168 tkr | – |
| 2021 | 571 tkr | 44 tkr | 52 tkr |
| 2022 | 679 tkr | 16 tkr | 80 tkr |
| 2023 | 641 tkr | 25 tkr | 104 tkr |
| 2024 | 683 tkr | −14 tkr | 90 tkr |
| 2025 | 591 tkr | −4 tkr | 86 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 130,3 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −0,8 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −13,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 591 | 683 | 641 | 679 | 571 | 560 | 890 | 779 |
| Förändring av lager | 0 | −44 | 0 | −2 | 2 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 591 | 640 | 641 | 677 | 573 | – | 890 | 779 |
| Råvaror och förnödenheter | 51 | 74 | 65 | 82 | 58 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 129 | 118 |
| Övriga externa kostnader | 221 | 258 | 287 | 250 | 219 | – | 331 | 289 |
| Personalkostnader | 324 | 321 | 262 | 329 | 251 | – | 210 | 277 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 53 | 36 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 596 | 653 | 613 | 661 | 528 | – | 724 | 719 |
| Rörelseresultat | −5 | −14 | 28 | 16 | 45 | – | 166 | 60 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | – | 20 | 3 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −3 | −0 | −1 | – | −19 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −14 | 25 | 16 | 44 | −168 | 147 | 57 |
| Resultat före skatt | −4 | −14 | 25 | 16 | 44 | – | 147 | 57 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 36 | – | 32 | 13 |
| Årets resultat | −4 | −14 | 25 | 28 | 8 | – | 115 | 44 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 66 | 96 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 25 | 48 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 91 | 144 |
| Varulager | 0 | 0 | 44 | 49 | 51 | – | 39 | 39 |
| Kundfordringar | 2 | 15 | 4 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 118 | 91 | 107 | 56 | – | 314 | 16 |
| Kassa och bank | 24 | 19 | 25 | 14 | 28 | – | 8 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 66 | 137 | 159 | 170 | 135 | – | 361 | 66 |
| Summa tillgångar | 66 | 137 | 159 | 170 | 135 | 173 | 452 | 210 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 40 | 54 | 30 | 2 | −6 | – | 22 | −22 |
| Fritt eget kapital | 36 | 40 | 54 | 30 | 2 | – | 137 | 22 |
| Eget kapital | 86 | 90 | 104 | 80 | 52 | – | 187 | 72 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 8 | 8 |
| Långfristiga skulder | 0 | 27 | – | – | – | – | 38 | 22 |
| Leverantörsskulder | −4 | −7 | 16 | 7 | −1 | – | 92 | 6 |
| Skatteskulder | −37 | – | – | – | – | – | 53 | 25 |
| Kortfristiga skulder | −20 | 20 | 55 | 91 | 84 | – | 219 | 108 |
| Summa eget kapital och skulder | 66 | 137 | 159 | 170 | 135 | – | 452 | 210 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 130,3 % | 65,9 % | 65,4 % | 46,8 % | 38,1 % | – | 42,7 % | 37,2 % |
| Kassalikviditet | −330 % | 684 % | 210 % | 134 % | 100 % | – | 147 % | 25 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | −2 % | 4,3 % | 2,4 % | 7,8 % | – | 18,7 % | 7,7 % |
| Vinstmarginal | −0,8 % | −2,1 % | 3,8 % | 2,3 % | 7,7 % | −30 % | 16,5 % | 7,3 % |
| Omsättningstillväxt | −13,5 % | 6,6 % | −5,6 % | 19 % | 1,9 % | – | 14,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −5,2 % | −15,5 % | 23,6 % | 35,3 % | 15 % | – | 61,4 % | 61,7 % |
| Omsättning per anställd | 591 tkr | 683 tkr | 641 tkr | 679 tkr | 571 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 36 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 36 tkr | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 8 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 27 tkr |
| Ovriga skatter | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
dLugo ABHuvudarbetsställe
Fatburs Brunnsgata 1 Lgh 1402, 118 28 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556981-9435
Registreringsdatum
4 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.