Dogen Transport AB
559141-0575Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 310 tkr
Resultat efter fin. poster
351 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Hindbyvägen 53 B, 213 74 Malmö
Postadress
Östra Hindbyvägen 53 B, 213 74 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva åkeriverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 212 tkr | 134 tkr | – |
| 2019 | 2 345 tkr | 186 tkr | 161 tkr |
| 2020 | 2 425 tkr | −191 tkr | −16 tkr |
| 2021 | 3 509 tkr | 440 tkr | 158 tkr |
| 2022 | 4 411 tkr | 481 tkr | 341 tkr |
| 2023 | 5 189 tkr | 54 tkr | 404 tkr |
| 2024 | 6 470 tkr | 285 tkr | 595 tkr |
| 2025 | 6 310 tkr | 351 tkr | 697 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,8 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −2,5 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 310 | 6 470 | 5 189 | 4 411 | 3 509 | 2 425 | 2 345 | 1 212 |
| Förändring av lager | 49 | 46 | 241 | 322 | 132 | −184 | 184 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 89 | 43 | 0 | 13 | – |
| Rörelseintäkter | 6 359 | 6 517 | 5 430 | 4 823 | 3 684 | 2 241 | 2 542 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 867 | 2 080 | 1 981 | 1 931 | 1 227 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 141 | 113 | 126 | 142 | 117 | 860 | 929 | – |
| Personalkostnader | 3 116 | 3 234 | 2 860 | 1 874 | 1 519 | 1 152 | 1 030 | – |
| Av- och nedskrivningar | 622 | 687 | 348 | 348 | 348 | 348 | 348 | – |
| Rörelsekostnader | 5 747 | 6 114 | 5 315 | 4 295 | 3 211 | 2 361 | 2 307 | – |
| Rörelseresultat | 613 | 402 | 115 | 528 | 472 | −120 | 234 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 262 | 118 | 61 | 48 | 32 | 71 | 50 | – |
| Finansiella poster | −262 | −118 | −61 | −48 | −32 | −71 | −49 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 351 | 285 | 54 | 481 | 440 | −191 | 186 | 134 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −45 | 27 | −250 | −239 | 114 | −54 | – |
| Resultat före skatt | 380 | 240 | 80 | 231 | 201 | −77 | 132 | – |
| Skatt på årets resultat | 79 | 50 | 17 | 48 | 28 | 0 | 28 | – |
| Årets resultat | 302 | 190 | 64 | 183 | 173 | −77 | 104 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 906 | 2 102 | 1 106 | 1 454 | 542 | 889 | 1 237 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 006 | 2 202 | 1 206 | 1 554 | 642 | 889 | 1 237 | – |
| Kortfristiga fordringar | 792 | 757 | 713 | 453 | 194 | 34 | 194 | – |
| Kassa och bank | 917 | 930 | 586 | 480 | 631 | 366 | 303 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 709 | 1 688 | 1 299 | 934 | 824 | 401 | 497 | – |
| Summa tillgångar | 4 715 | 3 890 | 2 506 | 2 488 | 1 467 | 1 290 | 1 734 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 345 | 354 | 291 | 108 | −66 | 11 | 8 | – |
| Fritt eget kapital | 647 | 545 | 354 | 291 | 108 | −66 | 111 | – |
| Eget kapital | 697 | 595 | 404 | 341 | 158 | −16 | 161 | – |
| Obeskattade reserver | 477 | 507 | 462 | 489 | 239 | 0 | 114 | – |
| Långfristiga skulder | 2 683 | 1 852 | 914 | 1 103 | 632 | 1 002 | 1 297 | – |
| Leverantörsskulder | 199 | 245 | 115 | 114 | 75 | – | – | – |
| Skatteskulder | 31 | 2 | 5 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 858 | 936 | 725 | 556 | 438 | 303 | 162 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 715 | 3 890 | 2 506 | 2 488 | 1 467 | 1 290 | 1 734 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | – | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,8 % | 25,6 % | 30,8 % | 29,3 % | 23,7 % | −1,2 % | 14,5 % | – |
| Kassalikviditet | 199 % | 180 % | 179 % | 168 % | 188 % | 132 % | 306 % | – |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 6,2 % | 2,2 % | 12 % | 13,5 % | −4,9 % | 10 % | – |
| Vinstmarginal | 5,6 % | 4,4 % | 1 % | 10,9 % | 12,5 % | −7,9 % | 7,9 % | 11,1 % |
| Omsättningstillväxt | −2,5 % | 24,7 % | 17,6 % | 25,7 % | 44,7 % | 3,4 % | 93,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,3 % | 32 % | 15,8 % | 53,7 % | 110,1 % | 486,3 % | 64,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 103 tkr | – | 2 595 tkr | 2 206 tkr | 1 755 tkr | 1 213 tkr | 1 173 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 306 tkr | 395 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 302 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 302 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 90 tkr | −45 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −60 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 647 tkr | 545 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 347 tkr | 345 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 791 tkr | 742 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 906 tkr | 2 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 368 tkr | 2 943 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 1 740 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 425 tkr | 1 683 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 622 tkr | 687 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 160 tkr | 81 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 231 tkr | 296 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 683 tkr | 1 852 tkr |
| Periodiseringsfonder | 172 tkr | 112 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 683 tkr | 1 852 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 683 tkr | 1 852 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 397 tkr | 394 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dogen Transport ABHuvudarbetsställe
Östra Hindbyvägen 53 B, 213 74 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559141-0575
Registreringsdatum
20 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.