Dopest AB
559166-5533Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
12 954 tkr
Resultat efter fin. poster
1 882 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
4
Dopest - Sport, musik, gaming, populärkultur, mode och mycket mer
dopest.se
Adresser
Besöksadress
Liljeholmsvägen 8 G, 117 61 Stockholm
Postadress
Liljeholmsvägen 8 G, 117 61 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reklamproduktion, försäljning av annonser och sponsorer, marknadsföring och reklam samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 763 tkr | 53 tkr | 87 tkr |
| 2020 | 2 770 tkr | 350 tkr | 284 tkr |
| 2021 | 2 849 tkr | 128 tkr | 454 tkr |
| 2022 | 4 390 tkr | 1 921 tkr | 1 403 tkr |
| 2023 | 7 382 tkr | 1 404 tkr | 2 011 tkr |
| 2024 | 12 954 tkr | 1 882 tkr | 2 796 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,9 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 14,5 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 75,5 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 954 | 7 382 | 4 390 | 2 849 | 2 770 | 763 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 19 | 73 | 0 | 124 | 0 |
| Rörelseintäkter | 12 954 | 7 400 | 4 463 | 2 849 | 2 894 | 763 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 123 | 3 331 | 820 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 255 | 1 134 | 789 | 1 448 | 1 707 | 541 |
| Personalkostnader | 1 531 | 1 526 | 926 | 1 238 | 820 | 154 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | – | – | 0 | 16 | 15 |
| Övriga rörelsekostnader | 25 | 0 | 0 | 36 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 10 956 | 5 991 | 2 535 | 2 721 | 2 544 | 709 |
| Rörelseresultat | 1 998 | 1 410 | 1 928 | 128 | 351 | 53 |
| Ränteintäkter och liknande | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 145 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −116 | −6 | −7 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 882 | 1 404 | 1 921 | 128 | 350 | 53 |
| Bokslutsdispositioner | −550 | −370 | −480 | 93 | −93 | – |
| Resultat före skatt | 1 332 | 1 034 | 1 441 | 221 | 257 | 53 |
| Skatt på årets resultat | 343 | 231 | 305 | 50 | 60 | 16 |
| Årets resultat | 989 | 803 | 1 136 | 171 | 197 | 37 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 22 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | 92 | 115 | 0 | 0 | 12 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 501 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 593 | 115 | 0 | 0 | 34 | 50 |
| Kundfordringar | 2 800 | 233 | 2 479 | 226 | 310 | 144 |
| Kortfristiga fordringar | 3 230 | 544 | 2 616 | 566 | 310 | 177 |
| Kassa och bank | 3 289 | 3 377 | 550 | 414 | 768 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 6 519 | 3 921 | 3 165 | 980 | 1 078 | 306 |
| Summa tillgångar | 7 112 | 4 036 | 3 165 | 980 | 1 112 | 355 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 756 | 1 158 | 217 | 234 | 37 | – |
| Fritt eget kapital | 2 746 | 1 961 | 1 353 | 404 | 234 | 37 |
| Eget kapital | 2 796 | 2 011 | 1 403 | 454 | 284 | 87 |
| Obeskattade reserver | 1 400 | 850 | 480 | 0 | 93 | – |
| Leverantörsskulder | 80 | 196 | 10 | 35 | 117 | 2 |
| Skatteskulder | 556 | 458 | 277 | 94 | 76 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 916 | 1 175 | 1 282 | 525 | 735 | 269 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 112 | 4 036 | 3 165 | 980 | 1 112 | 355 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 204 | – | 188 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,9 % | 66,5 % | 56,4 % | 46,4 % | 32,2 % | 24,3 % |
| Kassalikviditet | 224 % | 334 % | 247 % | 187 % | 147 % | 114 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 19,1 % | 43,9 % | 4,5 % | 12,7 % | 7 % |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 19 % | 43,8 % | 4,5 % | 12,7 % | 7 % |
| Omsättningstillväxt | 75,5 % | 68,1 % | 54,1 % | 2,9 % | 263,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 % | 39,9 % | 81 % | 37,6 % | 69,5 % | 42,2 % |
| Omsättning per anställd | 3 239 tkr | 2 461 tkr | 2 195 tkr | 950 tkr | 1 385 tkr | 763 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 501 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 501 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 501 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 989 tkr | 803 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 989 tkr | 803 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −803 tkr | −1 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 803 tkr | 1 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 204 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 796 tkr | 2 011 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 989 tkr | 803 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 204 tkr | 195 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −550 tkr | −370 tkr |
| Forslag disposition | 2 746 tkr | 1 961 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 746 tkr | 1 756 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 204 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 62 tkr | 259 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 368 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 273 tkr | 492 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 92 tkr | 115 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 115 tkr | 115 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 23 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 115 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 1 400 tkr | 850 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 29 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 23 juli 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Dopest ABHuvudarbetsställe
Liljeholmsvägen 8 G, 117 61 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559166-5533
Registreringsdatum
23 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.120 – Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.