Dr. Stephan L. Haas Hälsa AB
559103-3419Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
538 tkr
Resultat efter fin. poster
150 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maria Sandels Gränd 4, 112 69 Stockholm
Postadress
Maria Sandels Gränd 4, 112 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Utbildning av studenter, sjuksköterskor och läkare genom föreläsningar, seminarier eller kurser. Hälsovård i sluten- och öppenvård (mottagning, sjukhus) som internmedicinare och gastroenterolog.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 320 tkr | 151 tkr | – |
| 2018 | 252 tkr | 34 tkr | 94 tkr |
| 2019 | 605 tkr | 271 tkr | 266 tkr |
| 2020 | 100 tkr | −144 tkr | 23 tkr |
| 2021 | 222 tkr | 51 tkr | 73 tkr |
| 2022 | 354 tkr | 200 tkr | 248 tkr |
| 2023 | 293 tkr | 4 tkr | 251 tkr |
| 2024 | 403 tkr | 16 tkr | 261 tkr |
| 2025 | 538 tkr | 150 tkr | 279 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 27,9 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 33,3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 538 | 403 | 293 | 354 | 222 | 100 | 605 | 252 | 320 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | −7 | 7 | −0 | 0 | 0 | 12 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 545 | 396 | 300 | 354 | 222 | 100 | 617 | 252 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 6 | 7 | 3 | 55 | 0 | 6 | – |
| Handelsvaror | 63 | 39 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 286 | 281 | 219 | 126 | 149 | 161 | 193 | 78 | – |
| Personalkostnader | 45 | 59 | 71 | 21 | 19 | 28 | 153 | 136 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | −1 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 395 | 380 | 297 | 154 | 172 | 244 | 346 | 218 | – |
| Rörelseresultat | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −143 | 271 | 34 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 1 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −144 | 271 | 34 | 151 |
| Resultat före skatt | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −144 | 271 | 34 | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 6 | 1 | 25 | – | – | 58 | 8 | – |
| Årets resultat | 117 | 10 | 3 | 175 | 51 | −144 | 212 | 26 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 148 | 102 | 76 | 153 | 86 | 0 | 2 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 193 | 214 | 165 | 94 | 45 | 159 | 123 | – |
| Kassa och bank | 211 | 217 | 194 | 281 | 128 | 110 | 245 | 94 | – |
| Omsättningstillgångar | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 | – |
| Summa tillgångar | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 111 | 201 | 198 | 23 | −27 | 116 | 4 | 18 | – |
| Fritt eget kapital | 229 | 211 | 201 | 198 | 23 | −27 | 216 | 44 | – |
| Eget kapital | 279 | 261 | 251 | 248 | 73 | 23 | 266 | 94 | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 6 | 7 | 1 | – | – | 13 | 0 | – |
| Skatteskulder | 8 | 0 | 26 | 25 | – | – | 26 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 148 | 157 | 198 | 149 | 132 | 138 | 123 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – | – | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 0 | 0 | – | – | 100 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69 % | 63,8 % | 61,6 % | 55,6 % | 33 % | 14,7 % | 65,8 % | 43,3 % | – |
| Kassalikviditet | 322 % | 276 % | 261 % | 225 % | 149 % | 117 % | 293 % | 176 % | – |
| Rörelsemarginal | 27,8 % | 4 % | 1,2 % | 56,6 % | 22,8 % | −143,1 % | 44,7 % | 13,7 % | – |
| Vinstmarginal | 27,9 % | 4 % | 1,4 % | 56,5 % | 22,8 % | −143,3 % | 44,7 % | 13,6 % | 47,3 % |
| Omsättningstillväxt | 33,3 % | 37,7 % | −17,3 % | 59,3 % | 121,8 % | – | 140,3 % | −21,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42 % | 3,8 % | 1,2 % | 70,5 % | 69 % | −632,6 % | 79,7 % | 28,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 538 tkr | 403 tkr | – | – | – | – | 605 tkr | 252 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 117 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 117 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 261 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 117 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 229 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 229 tkr | 111 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 111 tkr | 142 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 7 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Dr. Stephan L. Haas Hälsa ABHuvudarbetsställe
Maria Sandels Gränd 4, 112 69 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559103-3419
Registreringsdatum
6 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.