Dr Tomas Hvittfeldt, Psykiatrisk Mottagning Aktiebolag
556559-2374Aktiebolagreg. 1998
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
268 tkr
Resultat efter fin. poster
−166 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådmansgatan 14, 211 46 Malmö
Postadress
Rådmansgatan 14, 211 46 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva läkarpraktik samt rådgivning, konsultationer och utbildning jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 790 tkr | 523 tkr | – |
| 2018 | 1 075 tkr | 315 tkr | – |
| 2019 | 1 906 tkr | 855 tkr | 701 tkr |
| 2020 | 732 tkr | −114 tkr | 652 tkr |
| 2021 | 815 tkr | 3 456 tkr | 2 305 tkr |
| 2022 | 625 tkr | 23 tkr | 2 142 tkr |
| 2023 | 455 tkr | −137 tkr | 1 886 tkr |
| 2024 | 268 tkr | −166 tkr | 1 680 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −61,9 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −41,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 268 | 455 | 625 | 815 | 732 | 1 906 | 1 075 | 1 790 |
| Rörelseintäkter | 268 | 455 | 625 | 815 | 732 | 1 906 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 93 | 130 | 108 | 90 | 116 | 90 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 217 | 282 | 284 | 598 | 431 | 430 | – | – |
| Personalkostnader | 127 | 172 | 209 | 257 | 282 | 499 | – | – |
| Rörelsekostnader | 436 | 585 | 601 | 944 | 830 | 1 019 | – | – |
| Rörelseresultat | −168 | −130 | 23 | −129 | −98 | 887 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | 0 | 42 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 7 | 0 | 23 | 59 | 32 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −6 | −0 | 3 584 | −16 | −31 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −166 | −137 | 23 | 3 456 | −114 | 855 | 315 | 523 |
| Bokslutsdispositioner | 170 | 81 | 0 | −866 | 119 | −218 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 | −56 | 23 | 2 590 | 5 | 637 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 0 | 6 | 556 | 5 | 144 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −56 | 17 | 2 033 | 1 | 493 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 2 993 | 3 001 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 2 993 | 3 001 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 7 | 55 | 183 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 113 | 35 | 14 | 145 | 302 | – | – |
| Kassa och bank | 2 569 | 2 989 | 4 029 | 4 292 | 155 | 355 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 713 | 3 102 | 4 064 | 4 307 | 300 | 657 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 713 | 3 102 | 4 064 | 4 307 | 3 292 | 3 658 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 631 | 1 831 | 2 014 | 161 | 540 | 97 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 569 | 1 775 | 2 031 | 2 194 | 541 | 590 | – | – |
| Eget kapital | 1 680 | 1 886 | 2 142 | 2 305 | 652 | 701 | – | – |
| Obeskattade reserver | 886 | 1 056 | 1 137 | 1 137 | 271 | 390 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 2 200 | 2 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 69 | 15 | 10 | 92 | 28 | 35 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 535 | 535 | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 146 | 160 | 785 | 865 | 170 | 367 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 713 | 3 102 | 4 064 | 4 307 | 3 292 | 3 658 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 220 | 200 | 200 | 180 | 380 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,9 % | 87,8 % | 74,9 % | 74,5 % | 26,3 % | 27,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 854 % | 1 942 % | 518 % | 498 % | 177 % | 179 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −62,7 % | −28,6 % | 3,8 % | −15,8 % | −13,3 % | 46,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −61,9 % | −30,1 % | 3,7 % | 424,1 % | −15,6 % | 44,9 % | 29,3 % | 29,2 % |
| Omsättningstillväxt | −41,1 % | −27,2 % | −23,3 % | 11,3 % | −61,6 % | 77,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | −3 % | 0,8 % | 88,2 % | 0,1 % | 70,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 268 tkr | 455 tkr | 625 tkr | 815 tkr | 732 tkr | 953 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −62 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 680 tkr | 1 886 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 170 tkr | 81 tkr |
| Forslag disposition | 1 569 tkr | 1 775 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 349 tkr | 1 575 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 6 tkr |
| Kassalikviditet | 18,54 | 19,42 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 136 tkr | 107 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 72 tkr | 132 tkr |
| Periodiseringsfonder | 886 tkr | 1 056 tkr |
| Reservfond | 11 tkr | 11 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Dr Tomas Hvittfeldt, Psykiatrisk Mottagning AktiebolagHuvudarbetsställe
Rådmansgatan 14, 211 46 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556559-2374
Registreringsdatum
27 augusti 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.