Drone Solution Västerås AB
559437-2285Aktiebolagreg. 2023
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 970 tkr
Resultat efter fin. poster
−673 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krangatan 1, 721 32 Västerås
Postadress
Krangatan 1, 721 32 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av mjukvara och produkter för obemannat flyg, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 362 tkr | 272 tkr | 241 tkr |
| 2025 | 652 tkr | −277 tkr | 253 tkr |
| 2026 | 2 970 tkr | −673 tkr | 264 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −22,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 355,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 970 | 652 | 362 |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 2 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 996 | 654 | 362 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 157 | 96 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 804 | 334 | 42 |
| Personalkostnader | 1 583 | 456 | 30 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 44 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | 23 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 665 | 931 | 90 |
| Rörelseresultat | −669 | −278 | 272 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −4 | 1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −673 | −277 | 272 |
| Bokslutsdispositioner | 689 | 292 | 0 |
| Resultat före skatt | 16 | 15 | 272 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 3 | 56 |
| Årets resultat | 11 | 12 | 216 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 576 | 433 | 239 |
| Anläggningstillgångar | 576 | 433 | 239 |
| Kundfordringar | 437 | 391 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 843 | 827 | 62 |
| Kassa och bank | 32 | 133 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 1 876 | 960 | 91 |
| Summa tillgångar | 2 452 | 1 393 | 329 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 228 | 216 | 0 |
| Fritt eget kapital | 239 | 228 | 216 |
| Eget kapital | 264 | 253 | 241 |
| Långfristiga skulder | 790 | – | – |
| Leverantörsskulder | 981 | 80 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 52 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 1 399 | 1 140 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 452 | 1 393 | 329 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,8 % | 18,2 % | 73,1 % |
| Kassalikviditet | 134 % | 84 % | 102 % |
| Rörelsemarginal | −22,5 % | −42,6 % | 75,2 % |
| Vinstmarginal | −22,7 % | −42,5 % | 75,1 % |
| Omsättningstillväxt | 355,5 % | 80,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 4,9 % | 89,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 485 tkr | 652 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 12 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 689 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −216 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 264 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 204 tkr |
| Forslag disposition | 239 tkr | 228 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 239 tkr | 228 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 166 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 159 tkr | 433 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 737 tkr | 495 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 161 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 242 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 98 tkr | 44 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 417 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 240 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 124 tkr | 50 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 764 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 790 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 294 tkr | 195 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Drone Solution Västerås ABHuvudarbetsställe
Krangatan 1, 721 32 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559437-2285
Registreringsdatum
8 juni 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.