Dunderon AB
556900-0358Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
876 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
1
Samverkande styrsystem för värme och ventilation | Dunderon
Dunderon ger överblick över hela fastighetsbeståndets energisystem. Styr och diagnosticerar dygnet runt. Ett ovärderligt verktyg för fastighetsförvaltare.
dunderon.se
Adresser
Besöksadress
Kivra Ab 5569000358, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra Ab 5569000358, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konstruktion, utveckling, produktion, handel, import, export, tjänsteförsäljning, konsultation av styrsystem och mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 086 tkr | 758 tkr | – |
| 2020 | 4 117 tkr | −1 139 tkr | – |
| 2021 | 1 888 tkr | 2 tkr | 121 tkr |
| 2022 | 1 670 tkr | 350 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 929 tkr | 11 tkr | 332 tkr |
| 2024 | 1 179 tkr | 26 tkr | 358 tkr |
| 2025 | 876 tkr | 9 tkr | 365 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 1,1 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −25,7 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 876 | 1 179 | 929 | 1 670 | 1 888 | 4 117 | 7 086 |
| Förändring av lager | −128 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −12 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 748 | 1 167 | 929 | 1 670 | 1 888 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 200 | 254 | 1 027 | 853 | – | – |
| Handelsvaror | 97 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 371 | 621 | 381 | 233 | 634 | – | – |
| Personalkostnader | 265 | 265 | 263 | 9 | 322 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 17 | 18 | 20 | 20 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 738 | 1 104 | 916 | 1 295 | 1 831 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 | 64 | 13 | 374 | 57 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 40 | 7 | 24 | 56 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −38 | −2 | −24 | −56 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 26 | 11 | 350 | 2 | −1 139 | 758 |
| Resultat före skatt | 9 | 26 | 11 | 350 | 2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 7 | 26 | 11 | 350 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 22 | 40 | 268 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 22 | 40 | 268 | – | – |
| Varulager | 423 | 568 | 585 | 0 | 384 | – | – |
| Kundfordringar | 187 | 270 | 47 | 998 | 131 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 398 | 199 | 1 125 | 262 | – | – |
| Kassa och bank | 195 | 14 | 66 | 310 | 22 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 812 | 979 | 851 | 1 435 | 668 | – | – |
| Summa tillgångar | 812 | 984 | 873 | 1 475 | 936 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 308 | 282 | 271 | 71 | 69 | – | – |
| Fritt eget kapital | 315 | 308 | 282 | 421 | 71 | – | – |
| Eget kapital | 365 | 358 | 332 | 471 | 121 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 90 | 98 | 380 | 382 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 3 | 196 | 127 | 44 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 447 | 535 | 443 | 624 | 433 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 812 | 984 | 873 | 1 475 | 936 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45 % | 36,4 % | 38,1 % | 31,9 % | 12,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 87 % | 77 % | 60 % | 230 % | 66 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 5,4 % | 1,4 % | 22,4 % | 3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,1 % | 2,2 % | 1,2 % | 21 % | 0,1 % | −27,7 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | −25,7 % | 26,9 % | −44,4 % | −11,6 % | −54,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 7,2 % | 3,4 % | 74,4 % | 1,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 876 tkr | 1 179 tkr | 929 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 7 tkr | 26 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 358 tkr | 500 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 365 tkr | 358 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 315 tkr | 308 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 315 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 89 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 89 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 17 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 423 tkr | 568 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 272 tkr | 300 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 141 tkr | 201 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 32 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Dunderon ABHuvudarbetsställe
Kivra Ab 5569000358, 106 31 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556900-0358
Registreringsdatum
3 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.900 – Annan it- och dataverksamhet
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.