Dunx AB
559153-1396Aktiebolagreg. 2018
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 tkr
Resultat efter fin. poster
−122 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Prästgatan 39, 831 31 Östersund
Postadress
c/o Wm Revision Ab, Prästgatan 39, 831 31 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling och internationalisering av företag samt utveckling och kommersialisering av innovationer. Konstnärsverksamhet. Äga och förvalta värdepapper och bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 602 tkr | 1 278 tkr | 814 tkr |
| 2020 | 1 338 tkr | 411 tkr | 1 016 tkr |
| 2021 | 2 400 tkr | 1 704 tkr | 1 873 tkr |
| 2022 | 101 tkr | −210 tkr | 1 885 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −42 tkr | 1 889 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −99 tkr | 1 901 tkr |
| 2025 | 3 tkr | −122 tkr | 1 906 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −3 793,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 | 0 | 0 | 101 | 2 400 | 1 338 | 1 602 |
| Rörelseintäkter | 3 | – | 0 | 101 | 2 400 | 1 338 | 1 602 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 47 | 49 | 206 | 397 | 453 | 101 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 104 | 294 | 474 | 223 |
| Rörelsekostnader | 29 | 47 | 49 | 310 | 692 | 927 | 324 |
| Rörelseresultat | −26 | −47 | −49 | −208 | 1 708 | 411 | 1 278 |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 20 | 9 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 104 | 72 | 1 | 2 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −96 | −52 | 7 | −2 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −122 | −99 | −42 | −210 | 1 704 | 411 | 1 278 |
| Bokslutsdispositioner | 130 | 120 | 50 | 230 | −430 | −100 | −300 |
| Resultat före skatt | 8 | 21 | 8 | 20 | 1 274 | 311 | 978 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 8 | 4 | 8 | 267 | 108 | 209 |
| Årets resultat | 5 | 13 | 4 | 12 | 1 007 | 202 | 769 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 653 | 4 554 | 3 390 | 600 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 653 | 4 554 | 3 390 | 600 | – | – | – |
| Kundfordringar | 4 | – | – | 0 | 500 | 0 | 338 |
| Kortfristiga fordringar | 212 | 203 | 11 | 903 | 643 | 60 | 338 |
| Kassa och bank | 134 | 231 | 894 | 1 077 | 2 728 | 1 852 | 1 454 |
| Omsättningstillgångar | 346 | 434 | 905 | 1 980 | 3 372 | 1 912 | 1 792 |
| Summa tillgångar | 6 998 | 4 987 | 4 295 | 2 580 | 3 372 | 1 912 | 1 792 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 851 | 1 839 | 1 835 | 1 823 | 816 | 764 | −5 |
| Fritt eget kapital | 1 856 | 1 851 | 1 839 | 1 835 | 1 823 | 966 | 764 |
| Eget kapital | 1 906 | 1 901 | 1 889 | 1 885 | 1 873 | 1 016 | 814 |
| Obeskattade reserver | 300 | 430 | 550 | 600 | 830 | 400 | 300 |
| Långfristiga skulder | 4 650 | 2 550 | 1 750 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 9 | 11 | 20 | 107 | 3 |
| Skatteskulder | 12 | 12 | 12 | 0 | 27 | 121 | 209 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 106 | 106 | 96 | 669 | 496 | 678 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 998 | 4 987 | 4 295 | 2 580 | 3 372 | 1 912 | 1 792 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,6 % | 45 % | 54,1 % | 91,5 % | 75,1 % | 69,7 % | 58,7 % |
| Kassalikviditet | 243 % | 410 % | 850 % | 2 071 % | 504 % | 385 % | 264 % |
| Rörelsemarginal | −813,1 % | – | – | −206 % | 71,2 % | 30,7 % | 79,8 % |
| Vinstmarginal | −3 793,3 % | – | – | −207,6 % | 71 % | 30,7 % | 79,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −95,8 % | 79,4 % | −16,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 0,7 % | 0,2 % | 0,6 % | 53,8 % | 19,9 % | 94,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 101 tkr | 2 400 tkr | 1 338 tkr | 1 602 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 6 653 tkr | 4 554 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 653 tkr | 4 554 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 2 099 tkr | 1 164 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 13 tkr |
| Eventual forpliktelser | 3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 130 tkr | 120 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 1 856 tkr | 1 851 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 856 tkr | 1 851 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 2 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 10 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 3 390 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 0,83 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 406 | 260 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 83 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 650 tkr | 2 550 tkr |
| Periodiseringsfonder | 300 tkr | 430 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dunx ABHuvudarbetsställe
Prästgatan 39, 831 31 Östersund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559153-1396
Registreringsdatum
20 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.