swereg

Dura Mater AB

559164-2417Aktiebolagreg. 2018

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nyköping, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

109 tkr

−13 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

0 tkr

−100 % mot föregående år

Soliditet

46 %

−1,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Minninge 8, 611 92 Nyköping

Postadress

c/o Johanna Nilsson, Minninge 8, 611 92 Nyköping

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom kroppsvård, hälsa och livsstil, såsom manuell fysisk behandling, kostrådgivning, träningsverksamhet och konsultationer, samt bedriva handel och e-handel med hälsoprodukter, träningsutrustning, kroppsvårdsprodukter, fritidsprodukter, hem- och hushållsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019716 tkr192 tkr161 tkr
2020600 tkr16 tkr173 tkr
2021714 tkr6 tkr215 tkr
2022166 tkr−19 tkr196 tkr
2023233 tkr−200 tkr101 tkr
2024125 tkr2 tkr103 tkr
2025109 tkr0 tkr102 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,4 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 0 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −12,8 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning109125233166714600716
Övriga rörelseintäkter––012–––
Rörelseintäkter109125233178714600716
Handelsvaror0116372115
Övriga externa kostnader4183417316212578
Personalkostnader6840391118508438431
Rörelsekostnader109124433198707584524
Rörelseresultat02−200−19716192
Ränteintäkter och liknande00000––
Räntekostnader och liknande0000000
Finansiella poster−000−0−0−0−0
Resultat efter finansiella poster02−200−19616192
Bokslutsdispositioner–––0490−48
Resultat före skatt−02−200−195516143
Skatt på årets resultat–––013432
Årets resultat−02−200−194212111

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Finansiella anläggningstillgångar–––010100
Anläggningstillgångar–––010100
Kundfordringar57322817146
Kortfristiga fordringar9213022824101917
Kassa och bank1288353177223239280
Omsättningstillgångar220213280201233258297
Summa tillgångar220213280201243268297
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat53512511651231110
Fritt eget kapital525351146165123111
Eget kapital102103101196215173161
Obeskattade reserver––––04949
Leverantörsskulder42751115
Skatteskulder7105–0818
Kortfristiga skulder1181111805274787
Summa eget kapital och skulder220213280201243268297

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet46,4 %48,1 %36 %97,4 %88,8 %78,9 %67,3 %
Kassalikviditet187 %193 %156 %3 879 %853 %553 %341 %
Rörelsemarginal0,2 %1,3 %−85,8 %−11,7 %0,9 %2,7 %26,8 %
Vinstmarginal0 %1,6 %−85,8 %−11,5 %0,8 %2,7 %26,8 %
Omsättningstillväxt−12,8 %−46,4 %40,4 %−76,8 %19 %−16,2 %–
Avkastning på eget kapital−0,2 %1,6 %−198 %−9,9 %19,5 %6,9 %69 %
Omsättning per anställd109 tkr125 tkr233 tkr166 tkr714 tkr600 tkr716 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−2162 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−2162 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−2 tkr200 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning2 tkr−200 tkr
Forandring eget kapital totalt102 tkr103 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−2162 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition52 tkr53 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning52 tkr53 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter33 tkr117 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2 tkr10 tkr
Ovriga kortfristiga skulder107 tkr99 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter550–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –

  • Dura Mater ABHuvudarbetsställe

    Minninge 8, 611 92 Nyköping

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559164-2417

Registreringsdatum

2 juli 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nyköping, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.960 – Traditionell, komplementär och alternativ medicin
  • SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler