Durgés Trafikskola Aktiebolag
556053-5907Aktiebolagreg. 1949
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 779 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
2
Trafikskola Göteborg | Körlektion & Intensivkurs
Ta körkort i Göteborg med Durgés Trafikskola. Körlektioner, intensivkurser & risk 1. Boka idag!
durges.se
Adresser
Besöksadress
Chalmersgatan 31, 411 35 Göteborg
Postadress
c/o Durgés Trafikskola Ab, Chalmersgatan 31, 411 35 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva trafikskola, äga och förvalta fast egendom och aktier och andelar i andra företag samt därmed förenlig verksamhet.Butikshandel med choklad.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 673 tkr | 6 tkr | – |
| 2017 | 2 211 tkr | 75 tkr | – |
| 2018 | 2 182 tkr | 8 tkr | 208 tkr |
| 2019 | 2 410 tkr | 92 tkr | 300 tkr |
| 2020 | 2 511 tkr | −2 tkr | 198 tkr |
| 2021 | 2 413 tkr | 7 tkr | 205 tkr |
| 2022 | 1 963 tkr | −47 tkr | 158 tkr |
| 2023 | 1 763 tkr | 45 tkr | 203 tkr |
| 2024 | 1 623 tkr | −141 tkr | 106 tkr |
| 2025 | 1 779 tkr | −4 tkr | 102 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,2 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −0,2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 9,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 779 | 1 623 | 1 763 | 1 963 | 2 413 | 2 511 | 2 410 | 2 182 | 2 211 | 2 673 |
| Övriga rörelseintäkter | 132 | 142 | 134 | 95 | 67 | 101 | 83 | 112 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 911 | 1 765 | 1 897 | 2 058 | 2 480 | 2 612 | 2 494 | 2 294 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 249 | 217 | 209 | 287 | 449 | 531 | 534 | 398 | – | – |
| Handelsvaror | −2 | −4 | −1 | −0 | 1 | 2 | 10 | 13 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 585 | 581 | 656 | 580 | 628 | 662 | 579 | 585 | – | – |
| Personalkostnader | 1 085 | 993 | 957 | 1 238 | 1 395 | 1 385 | 1 287 | 1 187 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | −2 | 91 | 23 | – | 0 | 19 | 62 | 76 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 916 | 1 877 | 1 853 | 2 105 | 2 473 | 2 600 | 2 471 | 2 259 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −112 | 44 | −47 | 7 | 12 | 22 | 35 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 34 | 4 | – | 0 | 1 | 5 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −29 | 2 | 0 | 0 | −14 | 70 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −141 | 45 | −47 | 7 | −2 | 92 | 8 | 75 | 6 |
| Resultat före skatt | −4 | −141 | 45 | −47 | 7 | −2 | 92 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −4 | −141 | 45 | −47 | 7 | −2 | 92 | 8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 460 | 459 | 529 | 160 | 160 | 160 | 180 | 241 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 367 | 292 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 460 | 459 | 529 | 160 | 160 | 160 | 546 | 533 | – | – |
| Varulager | 16 | 14 | 10 | 9 | 9 | 10 | 12 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | 41 | 47 | 26 | 23 | 23 | 20 | 68 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 168 | 165 | 137 | 126 | 88 | 95 | 137 | 116 | – | – |
| Kassa och bank | 265 | 381 | 385 | 403 | 622 | 687 | 244 | 413 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 449 | 560 | 532 | 539 | 719 | 792 | 393 | 551 | – | – |
| Summa tillgångar | 910 | 1 019 | 1 061 | 699 | 879 | 952 | 939 | 1 083 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 143 | 143 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −38 | 103 | 58 | 105 | 98 | 100 | 108 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | −41 | −38 | 103 | 58 | 105 | 98 | 200 | 108 | – | – |
| Eget kapital | 102 | 106 | 203 | 158 | 205 | 198 | 300 | 208 | – | – |
| Långfristiga skulder | 270 | 312 | 480 | – | 0 | 0 | 53 | 183 | – | – |
| Leverantörsskulder | 90 | 105 | 116 | 98 | 88 | 108 | 81 | 210 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 538 | 602 | 378 | 541 | 674 | 754 | 586 | 693 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 910 | 1 019 | 1 061 | 699 | 879 | 952 | 939 | 1 083 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,2 % | 10,4 % | 19,2 % | 22,6 % | 23,3 % | 20,8 % | 31,9 % | 19,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 81 % | 91 % | 138 % | 98 % | 105 % | 104 % | 65 % | 76 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | −6,9 % | 2,5 % | −2,4 % | 0,3 % | 0,5 % | 0,9 % | 1,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,2 % | −8,7 % | 2,6 % | −2,4 % | 0,3 % | −0,1 % | 3,8 % | 0,4 % | 3,4 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | 9,6 % | −8 % | −10,2 % | −18,7 % | −3,9 % | 4,2 % | 10,4 % | −1,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,6 % | −133,7 % | 22,3 % | −29,7 % | 3,3 % | −0,9 % | 30,7 % | 3,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 889 tkr | 811 tkr | 882 tkr | 981 tkr | 1 206 tkr | 1 256 tkr | 1 205 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −141 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | – | 43 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 141 tkr | −45 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −141 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 102 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt upplosning uppskrivningsfond | – | 43 tkr |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond upplosning uppskrivningsfond | – | 43 tkr |
| Forskott fran kunder | 357 tkr | 389 tkr |
| Forslag disposition | −41 tkr | −38 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −41 tkr | −38 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 100 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 460 tkr | 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 823 tkr | 763 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 362 tkr | 304 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 60 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 16 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 91 tkr | 107 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 270 tkr | 312 tkr |
| Uppskrivna tillgangar varde exkl uppskrivning | 460 tkr | 416 tkr |
| Uppskrivningsfond | 43 tkr | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Durgés Trafikskola AktiebolagHuvudarbetsställe
Chalmersgatan 31, 411 35 Göteborg
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556053-5907
Registreringsdatum
26 oktober 1949
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.