Dyrsten 6 AB
556849-3208Aktiebolagreg. 2011
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 049 tkr
Resultat efter fin. poster
159 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Silentzvägen 4, 451 50 Uddevalla
Postadress
c/o Fastighetsföretagarna, Silentzvägen 4, 451 50 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är att förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 802 tkr | 156 tkr | – |
| 2018 | 815 tkr | 91 tkr | – |
| 2019 | 896 tkr | 6 tkr | 1 747 tkr |
| 2020 | 845 tkr | 43 tkr | 1 281 tkr |
| 2021 | 848 tkr | 10 tkr | 889 tkr |
| 2022 | 875 tkr | 31 tkr | 914 tkr |
| 2023 | 970 tkr | −37 tkr | 877 tkr |
| 2024 | 1 033 tkr | 130 tkr | 588 tkr |
| 2025 | 1 049 tkr | 159 tkr | 315 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 15,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 049 | 1 033 | 970 | 875 | 848 | 845 | 896 | 815 | 802 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 35 | – | – | 0 | −62 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 049 | 1 034 | 1 005 | 875 | 848 | 845 | 833 | – | – |
| Handelsvaror | 227 | 135 | 274 | 227 | 257 | 203 | 257 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 27 | 22 | 27 | 23 | 33 | 53 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 418 | 418 | 418 | 418 | 418 | 418 | 418 | – | – |
| Rörelsekostnader | 673 | 580 | 714 | 672 | 698 | 654 | 729 | – | – |
| Rörelseresultat | 377 | 454 | 291 | 203 | 150 | 192 | 104 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 218 | 325 | 329 | 172 | 139 | 149 | 98 | – | – |
| Finansiella poster | −217 | −324 | −328 | −172 | −139 | −148 | −98 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 159 | 130 | −37 | 31 | 10 | 43 | 6 | 91 | 156 |
| Resultat före skatt | 159 | 130 | −37 | 31 | 10 | 43 | 6 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 19 | 0 | 6 | 2 | 9 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 127 | 111 | −37 | 25 | 8 | 34 | 5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 077 | 5 495 | 5 913 | 6 331 | 6 750 | 7 168 | 7 586 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 077 | 5 495 | 5 913 | 6 331 | 6 750 | 7 168 | 7 586 | – | – |
| Kundfordringar | 331 | 328 | 323 | – | – | 0 | 264 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 356 | 346 | 415 | 54 | 56 | 35 | 274 | – | – |
| Kassa och bank | 276 | 326 | 365 | 655 | 323 | 540 | 662 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 631 | 672 | 780 | 709 | 379 | 575 | 936 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 708 | 6 167 | 6 694 | 7 041 | 7 129 | 7 743 | 8 522 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 5 330 | 5 330 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 138 | 427 | 864 | 839 | 831 | 1 197 | 1 692 | – | – |
| Fritt eget kapital | 265 | 538 | 827 | 864 | 839 | 1 231 | 1 697 | – | – |
| Eget kapital | 315 | 588 | 877 | 914 | 889 | 1 281 | 1 747 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 784 | 4 971 | 5 231 | 5 491 | 5 707 | 5 968 | 6 228 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | 17 | 78 | 15 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | – | – | – | 0 | −22 | −30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 609 | 608 | 586 | 635 | 532 | 494 | 547 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 708 | 6 167 | 6 694 | 7 041 | 7 129 | 7 743 | 8 522 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 400 | – | – | – | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,5 % | 9,5 % | 13,1 % | 13 % | 12,5 % | 16,5 % | 20,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 104 % | 111 % | 133 % | 112 % | 71 % | 116 % | 171 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,9 % | 43,9 % | 30 % | 23,2 % | 17,6 % | 22,7 % | 11,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,2 % | 12,6 % | −3,8 % | 3,5 % | 1,2 % | 5,1 % | 0,7 % | 11,2 % | 19,5 % |
| Omsättningstillväxt | 1,6 % | 6,5 % | 10,9 % | 3,2 % | 0,4 % | −5,7 % | 9,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 % | 18,9 % | −4,2 % | 2,7 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 127 tkr | 111 tkr |
| Byggnader mark | 5 077 tkr | 5 495 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 720 tkr | 10 720 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 643 tkr | 5 225 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 418 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 127 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −111 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 111 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 315 tkr | 588 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 127 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Forslag disposition | 265 tkr | 538 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 265 tkr | 138 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 5 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 777 tkr | 3 931 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 252 tkr | 260 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 784 tkr | 4 971 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 225 tkr | 8 225 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 225 tkr | 8 225 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 319 tkr | 279 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dyrsten 6 ABHuvudarbetsställe
Silentzvägen 4, 451 50 Uddevalla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556849-3208
Registreringsdatum
11 april 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.