E D L bygg och kakel AB
559329-0066Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 603 tkr
Resultat efter fin. poster
146 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kårbogatan 42, 212 33 Malmö
Postadress
Kårbogatan 42, 212 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet ska erbjuda tjänster inom bygg bransch, vi kommer att bygga och renovera hus och vi kommer att jobba med andra byggnader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 398 tkr | 210 tkr | 196 tkr |
| 2023 | 3 065 tkr | 855 tkr | 844 tkr |
| 2024 | 1 738 tkr | −106 tkr | 738 tkr |
| 2025 | 2 603 tkr | 146 tkr | 854 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,2 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 49,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 603 | 1 738 | 3 065 | 1 398 |
| Förändring av lager | 180 | 120 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 211 | 274 | 408 | 71 |
| Rörelseintäkter | 2 993 | 2 132 | 3 473 | 1 470 |
| Råvaror och förnödenheter | 798 | 617 | 94 | 6 |
| Handelsvaror | – | – | 531 | 651 |
| Övriga externa kostnader | 596 | 516 | 511 | 241 |
| Personalkostnader | 1 436 | 1 066 | 1 448 | 346 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 30 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 30 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 830 | 2 228 | 2 615 | 1 259 |
| Rörelseresultat | 163 | −96 | 858 | 211 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 10 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −17 | −10 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 146 | −106 | 855 | 210 |
| Resultat före skatt | 146 | −106 | 855 | 210 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 0 | 207 | 39 |
| Årets resultat | 116 | −106 | 648 | 171 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 450 | 405 | 211 | 63 |
| Anläggningstillgångar | 450 | 405 | 211 | 63 |
| Varulager | 300 | 120 | – | – |
| Kundfordringar | −5 | −159 | −72 | −24 |
| Kortfristiga fordringar | −52 | −206 | −69 | −24 |
| Kassa och bank | 486 | 744 | 1 218 | 578 |
| Omsättningstillgångar | 734 | 659 | 1 149 | 554 |
| Summa tillgångar | 1 183 | 1 063 | 1 360 | 617 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 713 | 819 | 171 | – |
| Fritt eget kapital | 829 | 713 | 819 | 171 |
| Eget kapital | 854 | 738 | 844 | 196 |
| Långfristiga skulder | 410 | 336 | 169 | 339 |
| Skatteskulder | 104 | 186 | 240 | 8 |
| Kortfristiga skulder | −80 | −10 | 347 | 82 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 183 | 1 063 | 1 360 | 617 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,2 % | 69,4 % | 62,1 % | 31,8 % |
| Kassalikviditet | −542 % | −5 178 % | 331 % | 677 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | −5,6 % | 28 % | 15,1 % |
| Vinstmarginal | 5,6 % | −6,1 % | 27,9 % | 15 % |
| Omsättningstillväxt | 49,8 % | −43,3 % | 119,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | −14,4 % | 76,7 % | 87,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 116 tkr | −106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 116 tkr | −106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 106 tkr | −648 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −106 tkr | 648 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 738 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 116 tkr | −106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 829 tkr | 713 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 829 tkr | 713 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 466 tkr | 421 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 300 tkr | 120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −48 tkr | −48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −88 tkr | −99 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 410 tkr | 336 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | −626 | −626 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | −16 tkr | −16 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −96 tkr | −97 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
E D L bygg och kakel ABHuvudarbetsställe
Kårbogatan 42, 212 33 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559329-0066
Registreringsdatum
29 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.