E&F Invest AB
559228-9523Aktiebolagreg. 2019
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 846 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Home – EFInvest | EFInvest
As an independent investment adviser and manager, EF Invest is known for independent research, financial planning, superior client service and results.
efinvest.com
Adresser
Besöksadress
Gustav Daléns Väg 8, 181 61 Lidingö
Postadress
c/o Karin Haraldsson, Gustav Daléns Väg 8, 181 61 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 1 364 tkr | 1 414 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 439 tkr | 2 853 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 632 tkr | 2 925 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 4 281 tkr | 7 006 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 10 999 tkr | 17 801 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 846 tkr | 19 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 11 | 9 | 9 | 9 | 1 |
| Rörelsekostnader | 11 | 11 | 9 | 9 | 9 | 1 |
| Rörelseresultat | −11 | −11 | −9 | −9 | −9 | −1 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | – | – | 0 | 79 |
| Finansiella poster | 1 858 | 11 010 | 4 290 | 642 | 1 448 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 846 | 10 999 | 4 281 | 632 | 1 439 | 1 364 |
| Resultat före skatt | 1 846 | 10 999 | 4 281 | 632 | 1 439 | 1 364 |
| Skatt på årets resultat | 202 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 644 | 10 999 | 4 281 | 632 | 1 439 | 1 364 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 052 | 17 453 | 6 390 | 2 048 | 3 537 | 3 860 |
| Anläggningstillgångar | 18 052 | 17 453 | 6 390 | 2 048 | 3 537 | 3 860 |
| Kassa och bank | 1 391 | 352 | 616 | 878 | 130 | 468 |
| Omsättningstillgångar | 1 391 | 352 | 616 | 878 | 130 | 468 |
| Summa tillgångar | 19 443 | 17 806 | 7 006 | 2 925 | 3 667 | 4 328 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 17 542 | 6 751 | 2 675 | 2 243 | 1 364 | – |
| Fritt eget kapital | 19 186 | 17 751 | 6 956 | 2 875 | 2 803 | 1 364 |
| Eget kapital | 19 236 | 17 801 | 7 006 | 2 925 | 2 853 | 1 414 |
| Skatteskulder | 202 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 207 | 5 | – | 0 | 814 | 2 914 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 443 | 17 806 | 7 006 | 2 925 | 3 667 | 4 328 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 323 | 209 | 205 | 200 | 560 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 % | 100 % | 100 % | 100 % | 77,8 % | 32,7 % |
| Kassalikviditet | 671 % | 7 049 % | – | – | 16 % | 16 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 61,8 % | 61,1 % | 21,6 % | 50,4 % | 96,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 15 052 tkr | 17 453 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 15 052 tkr | 17 453 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 14 453 tkr | 5 390 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 12 052 tkr | 16 453 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 644 tkr | 10 999 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 644 tkr | 10 999 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 790 tkr | −4 076 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 209 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 790 tkr | 4 076 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 19 236 tkr | 17 801 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 644 tkr | 10 999 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 205 tkr |
| Forslag disposition | 19 186 tkr | 17 751 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 18 863 tkr | 17 542 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 5 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 861 tkr | 11 010 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 29 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
E&F Invest ABHuvudarbetsställe
Gustav Daléns Väg 8, 181 61 Lidingö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559228-9523
Registreringsdatum
29 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.