E M Lindholm AB
559044-6992Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 666 tkr
Resultat efter fin. poster
531 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tjärhovsgatan 18, 116 21 Stockholm
Postadress
Tjärhovsgatan 18, 116 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver verksamhet inom psykoterapi med handledning, konsultation, utbildning, coachning och socialt arbete inom nämnda områden samt konstnärlig verksamhet och även byggnads- verksamhet därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 467 tkr | 148 tkr | – |
| 2017 | 904 tkr | 145 tkr | – |
| 2018 | 1 019 tkr | 250 tkr | 402 tkr |
| 2019 | 1 188 tkr | 147 tkr | 414 tkr |
| 2020 | 1 238 tkr | 432 tkr | 654 tkr |
| 2021 | 1 247 tkr | 185 tkr | 600 tkr |
| 2022 | 1 040 tkr | 24 tkr | 457 tkr |
| 2023 | 1 225 tkr | 117 tkr | 447 tkr |
| 2024 | 1 477 tkr | 370 tkr | 651 tkr |
| 2025 | 1 666 tkr | 531 tkr | 841 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 31,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 12,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 666 | 1 477 | 1 225 | 1 040 | 1 247 | 1 238 | 1 188 | 1 019 | 904 | 467 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 61 | 50 | 48 | 43 | 63 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 685 | 1 538 | 1 276 | 1 087 | 1 291 | 1 301 | 1 188 | 1 019 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 23 | 24 | 25 | 39 | 86 | 33 | 47 | 35 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 454 | 456 | 447 | 380 | 425 | 275 | 413 | 218 | – | – |
| Personalkostnader | 661 | 673 | 668 | 624 | 554 | 521 | 541 | 515 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 20 | 20 | 40 | 40 | 40 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 158 | 1 172 | 1 160 | 1 063 | 1 105 | 869 | 1 040 | 769 | – | – |
| Rörelseresultat | 527 | 365 | 116 | 24 | 185 | 432 | 147 | 250 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 5 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 5 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 531 | 370 | 117 | 24 | 185 | 432 | 147 | 250 | 145 | 148 |
| Resultat före skatt | 531 | 370 | 117 | 24 | 185 | 432 | 147 | 250 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 111 | 76 | 27 | 8 | 39 | 92 | 35 | 60 | – | – |
| Årets resultat | 420 | 294 | 90 | 17 | 146 | 340 | 112 | 191 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | −200 | −180 | −160 | −140 | −120 | −80 | −40 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 | 40 | 60 | 80 | 120 | 160 | 200 | – | – |
| Kundfordringar | 234 | 216 | 224 | 193 | 220 | 267 | 213 | 133 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 440 | 375 | 364 | 380 | 361 | 441 | 348 | 241 | – | – |
| Kassa och bank | 827 | 577 | 250 | 206 | 460 | 387 | 163 | 105 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 268 | 952 | 614 | 586 | 821 | 828 | 511 | 346 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 268 | 972 | 654 | 646 | 901 | 948 | 671 | 546 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 371 | 307 | 307 | 390 | 404 | 264 | 252 | 161 | – | – |
| Fritt eget kapital | 791 | 601 | 397 | 407 | 550 | 604 | 364 | 352 | – | – |
| Eget kapital | 841 | 651 | 447 | 457 | 600 | 654 | 414 | 402 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 13 | 0 | 16 | 15 | 5 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 187 | 76 | 27 | 47 | 132 | 128 | 95 | 83 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 427 | 322 | 207 | 190 | 301 | 294 | 256 | 144 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 268 | 972 | 654 | 646 | 901 | 948 | 671 | 546 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 230 | 90 | 100 | 160 | 200 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 % | 66,9 % | 68,3 % | 70,7 % | 66,6 % | 69 % | 61,8 % | 73,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 297 % | 296 % | 296 % | 309 % | 273 % | 282 % | 199 % | 241 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,6 % | 24,7 % | 9,5 % | 2,4 % | 14,8 % | 34,9 % | 12,4 % | 24,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,9 % | 25,1 % | 9,5 % | 2,4 % | 14,8 % | 34,9 % | 12,4 % | 24,6 % | 16 % | 31,7 % |
| Omsättningstillväxt | 12,8 % | 20,5 % | 17,8 % | −16,6 % | 0,7 % | 4,3 % | 16,6 % | 12,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50 % | 45,2 % | 20,2 % | 3,6 % | 24,3 % | 51,9 % | 27,1 % | 47,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 666 tkr | 1 477 tkr | 1 225 tkr | 1 040 tkr | 1 247 tkr | 1 238 tkr | 1 188 tkr | 1 019 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 200 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 420 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 420 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −294 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 294 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 230 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition | 791 tkr | 601 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 491 tkr | 371 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 230 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 54 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 20 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 200 tkr | 180 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | −200 tkr | −180 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 tkr | 240 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
E M Lindholm ABHuvudarbetsställe
Tjärhovsgatan 18, 116 21 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-6992
Registreringsdatum
28 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.