E-Revz AB
556870-7508Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
−7 487 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hästskovägen 10, 183 56 Täby
Postadress
Hästskovägen 10, 183 56 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −552 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 20 433 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −11 821 tkr | 9 258 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 711 tkr | 4 097 tkr |
| 2021 | 29 tkr | −2 206 tkr | 1 892 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −2 196 tkr | 75 tkr |
| 2023 | – | −232 tkr | −157 tkr |
| 2024 | – | 69 tkr | −57 tkr |
| 2025 | – | −13 tkr | −11 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −7 486,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 94 | – | – | – | 0 | 741 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 94 | – | 0 | 29 | 0 | 741 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 25 | 55 | 0 | 7 | 191 | 108 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 25 | 55 | 0 | 7 | 191 | 108 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | 69 | −55 | −0 | 22 | −191 | 632 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −177 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 5 | 5 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −177 | −2 196 | −2 228 | −5 520 | −12 453 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 69 | −232 | −2 196 | −2 206 | −5 711 | −11 821 | 20 433 | −552 |
| Resultat före skatt | −13 | 69 | −232 | −2 196 | −2 206 | −5 711 | −11 821 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Årets resultat | −13 | 69 | −232 | −2 196 | −2 206 | −5 711 | −11 834 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 180 | 1 730 | 3 816 | 9 331 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 180 | 1 730 | 3 816 | 9 331 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 591 | 691 | 526 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 39 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 3 | 1 | 591 | 730 | 536 | – | – |
| Summa tillgångar | 0 | 0 | 3 | 181 | 2 321 | 4 546 | 9 866 | – | – |
| Aktiekapital | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | – | – |
| Bundet eget kapital | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | – | – |
| Balanserat resultat | −62 | −189 | 11 | −279 | 1 547 | 7 259 | 18 542 | – | – |
| Fritt eget kapital | −74 | −120 | −220 | 11 | 1 828 | 4 034 | 9 195 | – | – |
| Eget kapital | −11 | −57 | −157 | 75 | 1 892 | 4 097 | 9 258 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 319 | 314 | 309 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 13 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 | 57 | 160 | 107 | 110 | 134 | 299 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 0 | 3 | 181 | 2 321 | 4 546 | 9 866 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −7 486,7 % | −38 049,7 % | −4 802,5 % | 41,2 % | 81,5 % | 90,1 % | 93,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 0 % | 2 % | 1 % | 537 % | 543 % | 179 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 76,3 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | −7 665,6 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 118,3 % | −121,8 % | 147,7 % | −2 937,5 % | −116,6 % | −139,4 % | −127,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 6 183 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 0 | 6 183 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 0 | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | 232 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | −232 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 59 tkr | 31 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 13 907 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar reglerade fordringar | 0 | 13 907 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −74 tkr | −120 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −74 tkr | −120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 79 | 79 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Skulder ovriga foretag agarintresse kortfristiga | 0 | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
E-Revz ABHuvudarbetsställe
Hästskovägen 10, 183 56 Täby
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556870-7508
Registreringsdatum
7 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
63 491 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.