E& T Bygg Stockholm AB
559135-0706Aktiebolagreg. 2017
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−63 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Holmingegränd 15 Lgh 1002, 163 61 Spånga
Postadress
Holmingegränd 15 Lgh 1002, 163 61 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning, förvaltning och byggnation av fastigheter, handel med varor, produkter och tjänster för ovannämnda nischer, konsultverksamhet för uppbyggande av liknande företag samt projekteringsarbeten, uthyrning av personal därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 932 tkr | 52 tkr | 90 tkr |
| 2019 | 1 133 tkr | 151 tkr | 180 tkr |
| 2020 | 710 tkr | −457 tkr | 132 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −92 tkr | 35 tkr |
| 2022 | 62 tkr | −92 tkr | 38 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −63 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 62 | 0 | 710 | 1 133 | 932 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 62 | −0 | 710 | 1 133 | 932 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 753 | 603 | 195 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 25 | 19 | 130 | 117 | 114 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 282 | 244 | 570 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 121 | 66 | 0 | 17 | 1 |
| Rörelsekostnader | 55 | 147 | 84 | 1 164 | 981 | 880 |
| Rörelseresultat | −55 | −85 | −84 | −455 | 152 | 52 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 7 | 8 | 2 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −8 | −7 | −8 | −2 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −63 | −92 | −92 | −457 | 151 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 38 | −38 | 0 |
| Resultat före skatt | −63 | −92 | −92 | −419 | 114 | 52 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 0 | 24 | 11 |
| Årets resultat | −63 | −92 | −96 | −419 | 89 | 40 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 171 | 217 | 244 | 310 | 67 | 84 |
| Anläggningstillgångar | 171 | 217 | 244 | 310 | 67 | 84 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 165 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 1 | −6 | 15 | 173 | 24 |
| Kassa och bank | 1 | 60 | 8 | 66 | 19 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 3 | 61 | 2 | 81 | 193 | 25 |
| Summa tillgångar | 174 | 278 | 246 | 391 | 259 | 108 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 144 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 63 | −15 | 82 | 501 | 40 | 0 |
| Fritt eget kapital | 0 | −107 | −15 | 82 | 130 | 40 |
| Eget kapital | 50 | 38 | 35 | 132 | 180 | 90 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 38 | 0 |
| Långfristiga skulder | 124 | 232 | 194 | 236 | 0 | 7 |
| Skatteskulder | – | 0 | −1 | 24 | 36 | 11 |
| Kortfristiga skulder | −0 | 8 | 17 | 23 | 42 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 174 | 278 | 246 | 391 | 259 | 108 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 2 | 2 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,8 % | 13,7 % | 14,4 % | 33,7 % | 80,9 % | 83,2 % |
| Kassalikviditet | −340 900 % | 764 % | 13 % | 346 % | 461 % | 219 % |
| Rörelsemarginal | – | −137,3 % | – | −64,1 % | 13,4 % | 5,6 % |
| Vinstmarginal | – | −148,4 % | – | −64,4 % | 13,4 % | 5,5 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – | −37,4 % | 21,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −125,5 % | −241,9 % | −272,1 % | −318,7 % | 49,8 % | 44,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 355 tkr | 566 tkr | 466 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −63 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | – | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 96 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −96 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | −151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −92 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | −94 tkr |
| Forslag disposition | 105 | −107 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 105 | −107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 171 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 423 tkr | 423 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 252 tkr | 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 986 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 8 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 40 tkr | 39 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 84 tkr | 193 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | −1 |
| Uppskrivningsfond | 0 | −94 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
E& T Bygg Stockholm ABHuvudarbetsställe
Holmingegränd 15 Lgh 1002, 163 61 Spånga
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559135-0706
Registreringsdatum
23 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.