Eaglemountain Consulting AB
559000-1342Aktiebolagreg. 2015
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 272 tkr
Resultat efter fin. poster
340 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tranåsgatan 2, 252 51 Helsingborg
Postadress
c/o Peter Örnberg, Tranåsgatan 2, 252 51 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ledarskaps- och affärsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −5 tkr | – |
| 2017 | 8 tkr | −4 tkr | – |
| 2018 | 421 tkr | 47 tkr | 84 tkr |
| 2019 | 900 tkr | 31 tkr | 107 tkr |
| 2020 | 1 145 tkr | 259 tkr | 221 tkr |
| 2021 | 1 061 tkr | 332 tkr | 417 tkr |
| 2022 | 1 087 tkr | 356 tkr | 623 tkr |
| 2023 | 952 tkr | 206 tkr | 743 tkr |
| 2024 | 1 371 tkr | 308 tkr | 820 tkr |
| 2025 | 1 272 tkr | 340 tkr | 844 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 26,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −7,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 272 | 1 371 | 952 | 1 087 | 1 061 | 1 145 | 900 | 421 | 8 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 13 | 0 | 3 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 272 | 1 384 | 952 | 1 091 | 1 063 | 1 145 | 900 | 421 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | – | – | – | – | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 25 | 32 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 191 | 197 | 145 | 76 | 68 | 62 | 205 | 17 | – | – |
| Personalkostnader | 734 | 838 | 655 | 616 | 721 | 831 | 595 | 350 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 955 | 1 036 | 800 | 691 | 789 | 918 | 869 | 375 | – | – |
| Rörelseresultat | 317 | 348 | 152 | 399 | 274 | 228 | 31 | 47 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | −41 | 55 | −46 | 52 | 30 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 23 | −41 | 54 | −43 | 58 | 31 | 1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 340 | 308 | 206 | 356 | 332 | 259 | 31 | 47 | −4 | −5 |
| Bokslutsdispositioner | −88 | −80 | −53 | −93 | −84 | −66 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 253 | 227 | 153 | 264 | 248 | 193 | 31 | 47 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 54 | 50 | 33 | 57 | 52 | 42 | 8 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 198 | 178 | 120 | 206 | 196 | 151 | 23 | 47 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 311 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 342 | 672 | 525 | 343 | 454 | 74 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 652 | 672 | 525 | 343 | 454 | 74 | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 0 | 25 | 57 | – | – |
| Kundfordringar | 92 | 158 | 221 | 88 | 166 | 113 | 188 | 92 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 182 | 332 | 108 | 170 | 141 | 198 | 120 | – | – |
| Kassa och bank | 915 | 761 | 489 | 839 | 441 | 536 | 194 | 23 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 052 | 943 | 821 | 947 | 611 | 677 | 417 | 200 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 704 | 1 615 | 1 346 | 1 291 | 1 064 | 751 | 417 | 200 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 595 | 593 | 573 | 367 | 171 | 19 | 34 | −13 | – | – |
| Fritt eget kapital | 794 | 770 | 693 | 573 | 367 | 171 | 57 | 34 | – | – |
| Eget kapital | 844 | 820 | 743 | 623 | 417 | 221 | 107 | 84 | – | – |
| Obeskattade reserver | 464 | 376 | 296 | 243 | 150 | 66 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 15 | 7 | 5 | 4 | 5 | 9 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | −4 | −9 | 0 | 66 | 108 | 68 | 13 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 397 | 419 | 308 | 425 | 498 | 465 | 310 | 116 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 704 | 1 615 | 1 346 | 1 291 | 1 064 | 751 | 417 | 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 175 | 100 | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,1 % | 69,3 % | 72,6 % | 63,2 % | 50,3 % | 36,3 % | 25,7 % | 41,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 265 % | 225 % | 266 % | 223 % | 123 % | 146 % | 127 % | 123 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,9 % | 25,4 % | 15,9 % | 36,7 % | 25,8 % | 19,9 % | 3,4 % | 11,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,8 % | 22,5 % | 21,6 % | 32,8 % | 31,3 % | 22,6 % | 3,5 % | 11,1 % | −48,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −7,2 % | 44,1 % | −12,5 % | 2,5 % | −7,3 % | 27,2 % | 113,7 % | 5 517,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,5 % | 21,7 % | 16,1 % | 33,1 % | 47,1 % | 68,5 % | 21,7 % | 55,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 272 tkr | 1 371 tkr | 952 tkr | 1 087 tkr | 1 061 tkr | 1 145 tkr | 450 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 10 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 12 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 282 tkr | 612 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 282 tkr | 612 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 629 tkr | 397 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 298 tkr | 506 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 198 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 198 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −178 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 178 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 175 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 844 tkr | 820 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 198 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 175 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −88 tkr | −80 tkr |
| Forslag disposition | 794 tkr | 770 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 644 tkr | 595 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 311 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 339 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 297 tkr | 332 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga skatter | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 464 tkr | 376 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 612 | 67 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 98 tkr | 80 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Eaglemountain Consulting ABHuvudarbetsställe
Tranåsgatan 2, 252 51 Helsingborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559000-1342
Registreringsdatum
13 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.