Eastwood Holdings AB
559076-9849Aktiebolagreg. 2016
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sockenvägen 149, 132 46 Saltsjö-Boo
Postadress
Sockenvägen 149, 132 46 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Genom extern kapitalförvaltare ska bolaget äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 41 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −138 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −8 tkr | 2 942 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −11 tkr | 2 931 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −32 tkr | 1 500 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −11 tkr | 1 489 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −8 tkr | 1 481 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 11 | 6 | 11 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 11 | 6 | 11 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | −8 | −11 | −6 | −11 | −8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | −26 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −26 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −11 | −32 | −11 | −8 | −138 | 41 |
| Resultat före skatt | −8 | −11 | −32 | −11 | −8 | – | – |
| Årets resultat | −8 | −11 | −32 | −11 | −8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 407 | 1 407 | 1 407 | 1 407 | 1 407 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 73 | 73 | 73 | 400 | 400 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 807 | 1 807 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 26 | 36 | 1 141 | 1 149 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 26 | 37 | 1 141 | 1 151 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 499 | 1 506 | 1 517 | 2 949 | 2 958 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 439 | 1 450 | 1 481 | 2 892 | 2 900 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 431 | 1 439 | 1 450 | 2 881 | 2 892 | – | – |
| Eget kapital | 1 481 | 1 489 | 1 500 | 2 931 | 2 942 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 18 | 18 | 18 | 16 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 499 | 1 506 | 1 517 | 2 949 | 2 958 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,8 % | 98,8 % | 98,9 % | 99,4 % | 99,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 102 % | 148 % | 209 % | 6 522 % | 7 192 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | −0,7 % | −2,1 % | −0,4 % | −0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 73 tkr | 73 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 73 tkr | 73 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | −11 tkr |
| Byggnader mark | 1 407 tkr | 1 407 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 407 tkr | 1 407 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 481 tkr | 1 489 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −8 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 431 tkr | 1 439 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 431 tkr | 1 439 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 260 | 257 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Eastwood Holdings ABHuvudarbetsställe
Sockenvägen 149, 132 46 Saltsjö-Boo
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559076-9849
Registreringsdatum
20 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.