swereg

Eau Rouge Förvaltning AB

559073-7473Aktiebolagreg. 2016

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vendelsö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 659 tkr

+12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

191 tkr

−32 % mot föregående år

Soliditet

84 %

+3,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gitarrvägen 4, 136 75 Vendelsö

Postadress

Gitarrvägen 4, 136 75 Vendelsö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen, äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2018812 tkr393 tkr–
20191 420 tkr861 tkr–
20201 022 tkr788 tkr1 846 tkr
20211 843 tkr528 tkr2 157 tkr
20221 701 tkr242 tkr2 129 tkr
20231 846 tkr796 tkr2 411 tkr
20241 481 tkr282 tkr2 389 tkr
20251 659 tkr191 tkr2 416 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 84,3 % – branschmedian 48,1 %

Vinstmarginal 11,5 % – branschmedian 4,5 %

Omsättningstillväxt 12 % – branschmedian 2,2 %

Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*2018*
Nettoomsättning1 6591 4811 8461 7011 8431 0221 420812
Förändring av lager–0187157−3440––
Rörelseintäkter1 6591 4812 0331 8581 4991 022––
Råvaror och förnödenheter1 3901 1651 1311 480866182––
Övriga externa kostnader11092881239895––
Personalkostnader7–––0−44––
Av- och nedskrivningar7775––––
Rörelsekostnader1 5141 2631 2261 608964233––
Rörelseresultat144217807251535789––
Ränteintäkter och liknande61793000––
Räntekostnader och liknande141414971––
Finansiella poster4764−11−9−7−1––
Resultat efter finansiella poster191282796242528788861393
Bokslutsdispositioner100−70−200−50100−110––
Resultat före skatt291212596192628678––
Skatt på årets resultat644412440137146––
Årets resultat227168472152491532––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*2018*
Materiella anläggningstillgångar9162330––––
Anläggningstillgångar9162330––––
Kundfordringar1411671695015290––
Kortfristiga fordringar581563518372483250––
Kassa och bank2 8593 0652 9472 8202 8102 231––
Omsättningstillgångar3 4403 6283 4653 1923 2922 481––
Summa tillgångar3 4493 6453 4883 2223 2922 481––
Aktiekapital505050505050––
Bundet eget kapital505050505050––
Balanserat resultat2 1392 1711 8891 9271 6161 265––
Fritt eget kapital2 3662 3392 3612 0792 1071 796––
Eget kapital2 4162 3892 4112 1292 1571 846––
Obeskattade reserver620720650450400500––
Långfristiga skulder3072972832712400––
Leverantörsskulder294–070––
Skatteskulder––0222222––
Kortfristiga skulder106239144371495134––
Summa eget kapital och skulder3 4493 6453 4883 2223 2922 481––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019*2018*
Föreslagen utdelning (tkr)200200190190180–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021202020192018
Soliditet84,3 %81,2 %83,9 %77,2 %75,2 %90,4 %––
Kassalikviditet3 233 %1 521 %2 413 %859 %665 %1 847 %––
Rörelsemarginal8,7 %14,7 %43,7 %14,7 %29 %77,2 %––
Vinstmarginal11,5 %19 %43,1 %14,2 %28,7 %77,1 %60,6 %48,4 %
Omsättningstillväxt12 %−19,8 %8,5 %−7,7 %80,3 %−28 %––
Avkastning på eget kapital9,4 %7 %19,6 %7,1 %22,8 %28,8 %––
Omsättning per anställd––––––––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital227 tkr168 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat227 tkr168 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−168 tkr−472 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning168 tkr472 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr190 tkr
Forandring eget kapital totalt2 416 tkr2 389 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat227 tkr168 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr190 tkr
Forandring periodiseringsfond100 tkr−70 tkr
Forslag disposition2 366 tkr2 339 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning2 166 tkr2 139 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr3 tkr
Inventarier verktyg installationer9 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden35 tkr35 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar26 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar7 tkr7 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar274 tkr297 tkr
Odefinierat begrepp monetart200 tkr200 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga351 tkr302 tkr
Ovriga kortfristiga skulder71 tkr110 tkr
Ovriga langfristiga skulder307 tkr297 tkr
Periodiseringsfonder620 tkr720 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga–0
Upparbetad ej fakturerad intakt86 tkr91 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter34 tkr35 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Eau Rouge Förvaltning ABHuvudarbetsställe

    Gitarrvägen 4, 136 75 Vendelsö

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559073-7473

Registreringsdatum

25 augusti 2016

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Haninge, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler