Eberhard Kognition AB
556743-9418Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 032 tkr
Resultat efter fin. poster
514 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppsbron 28, 111 30 Stockholm
Postadress
Skeppsbron 28, 111 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildning, sjukvård, översättning, journalistik och skribentarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 011 tkr | 641 tkr | – |
| 2019 | 1 058 tkr | 496 tkr | – |
| 2020 | 894 tkr | 508 tkr | 1 040 tkr |
| 2021 | 956 tkr | 360 tkr | 1 119 tkr |
| 2022 | 793 tkr | 169 tkr | 1 099 tkr |
| 2023 | 2 088 tkr | 926 tkr | 1 526 tkr |
| 2024 | 2 139 tkr | 13 tkr | 1 475 tkr |
| 2025 | 2 032 tkr | 514 tkr | 1 461 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 25,3 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −5 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 032 | 2 139 | 2 088 | 793 | 956 | 894 | 1 058 | 1 011 |
| Förändring av lager | −2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | 0 | 20 | 90 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 040 | 2 139 | 2 088 | 813 | 1 046 | 901 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 131 | 172 | 123 | 17 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 554 | 583 | 290 | 433 | 230 | 215 | – | – |
| Personalkostnader | 812 | 1 340 | 716 | 167 | 431 | 159 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 12 | 9 | 9 | 9 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 509 | 2 107 | 1 138 | 626 | 670 | 374 | – | – |
| Rörelseresultat | 531 | 33 | 951 | 187 | 376 | 527 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 4 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 26 | 28 | 18 | 16 | 18 | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −20 | −25 | −18 | −16 | −19 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 514 | 13 | 926 | 169 | 360 | 508 | 496 | 641 |
| Bokslutsdispositioner | 144 | 202 | −120 | 66 | −10 | −56 | – | – |
| Resultat före skatt | 658 | 215 | 806 | 235 | 350 | 452 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 152 | 66 | 185 | 61 | 88 | 104 | – | – |
| Årets resultat | 507 | 149 | 621 | 174 | 262 | 348 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 70 | 82 | 91 | 100 | 60 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 302 | 2 302 | 2 052 | 2 052 | 2 025 | 2 025 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 362 | 2 373 | 2 134 | 2 143 | 2 125 | 2 085 | – | – |
| Varulager | 16 | 18 | 18 | 18 | 18 | 19 | – | – |
| Kundfordringar | 204 | 348 | 324 | 50 | 112 | 9 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 398 | 352 | 119 | 209 | 87 | – | – |
| Kassa och bank | 116 | 156 | 742 | 227 | 317 | 470 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 360 | 572 | 1 113 | 364 | 545 | 576 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 722 | 2 945 | 3 247 | 2 507 | 2 670 | 2 660 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 855 | 1 226 | 805 | 825 | 757 | 592 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 361 | 1 375 | 1 426 | 999 | 1 019 | 940 | – | – |
| Eget kapital | 1 461 | 1 475 | 1 526 | 1 099 | 1 119 | 1 040 | – | – |
| Obeskattade reserver | 688 | 832 | 1 034 | 914 | 980 | 970 | – | – |
| Långfristiga skulder | 179 | 237 | 297 | 362 | 440 | 490 | – | – |
| Leverantörsskulder | 39 | 13 | 29 | 6 | 6 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | −38 | 0 | 56 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 394 | 401 | 390 | 133 | 131 | 160 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 722 | 2 945 | 3 247 | 2 507 | 2 670 | 2 660 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 80 | 520 | 200 | 194 | 194 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,8 % | 72,5 % | 72,3 % | 72,8 % | 71,1 % | 68 % | – | – |
| Kassalikviditet | 87 % | 138 % | 281 % | 261 % | 402 % | 347 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,1 % | 1,5 % | 45,5 % | 23,6 % | 39,3 % | 58,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,3 % | 0,6 % | 44,3 % | 21,3 % | 37,6 % | 56,8 % | 46,8 % | 63,4 % |
| Omsättningstillväxt | −5 % | 2,4 % | 163,3 % | −17 % | 6,9 % | −15,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 % | 10,1 % | 40,7 % | 15,8 % | 23,4 % | 33,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 032 tkr | 2 139 tkr | 2 088 tkr | 793 tkr | 956 tkr | 894 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 27 tkr | 27 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 27 tkr | 27 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 275 tkr | 2 275 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 275 tkr | 2 275 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 250 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 507 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 507 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −149 tkr | −621 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 149 tkr | 621 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 520 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 144 tkr | 202 tkr |
| Forskott fran kunder | 3 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 361 tkr | 1 375 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 281 tkr | 855 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 80 tkr | 520 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 39 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 16 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 401 | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 302 tkr | 168 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 88 tkr | 88 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 179 tkr | 237 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 60 tkr | 60 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 60 tkr | 60 tkr |
| Periodiseringsfonder | 688 tkr | 832 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 26 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 132 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Eberhard Kognition ABHuvudarbetsställe
Skeppsbron 28, 111 30 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556743-9418
Registreringsdatum
22 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.