Ecase AB
559151-6496Aktiebolagreg. 2018
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
928 tkr
Resultat efter fin. poster
82 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karl Gustavsgatan 37, 411 31 Göteborg
Postadress
c/o Per Svanström, Karl Gustavsgatan 37, 411 31 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende ledning, styrning och verksamhetsutveckling av bolag, konsulttjänster inom filmning och foto samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 381 tkr | −29 tkr | – |
| 2019 | 13 tkr | 2 tkr | 23 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −14 tkr | 59 tkr |
| 2021 | 10 tkr | 208 tkr | 267 tkr |
| 2022 | 1 105 tkr | 444 tkr | 500 tkr |
| 2023 | 1 564 tkr | 271 tkr | 364 tkr |
| 2024 | 1 006 tkr | −11 tkr | 267 tkr |
| 2025 | 928 tkr | 82 tkr | 233 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −7,7 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 928 | 1 006 | 1 564 | 1 105 | 10 | 0 | 13 | 381 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 928 | 1 006 | 1 564 | 1 105 | 10 | 0 | 13 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 201 | 38 | 121 | 135 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 161 | 412 | 483 | 253 | 362 | 12 | 5 | – |
| Personalkostnader | 473 | 543 | 664 | 269 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 5 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 857 | 1 015 | 1 289 | 661 | 367 | 12 | 5 | – |
| Rörelseresultat | 72 | −8 | 275 | 444 | −357 | −12 | 8 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 12 | – | – | 0 | 565 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 | 6 | – |
| Finansiella poster | 10 | −2 | −3 | 0 | 564 | −1 | −6 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 82 | −11 | 271 | 444 | 208 | −14 | 2 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 15 | −65 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 82 | 4 | 206 | 444 | 208 | −14 | 2 | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 2 | 43 | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 67 | 3 | 164 | 434 | 208 | −14 | 2 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 57 | 78 | 14 | 19 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 38 | 13 | 13 | 0 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 47 | 94 | 91 | 26 | 19 | 50 | 50 | – |
| Kundfordringar | 63 | 20 | 504 | 484 | 13 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 154 | 186 | 553 | 496 | 349 | 35 | 1 | – |
| Kassa och bank | 210 | 196 | 233 | 381 | 202 | 3 | 42 | – |
| Omsättningstillgångar | 364 | 382 | 786 | 877 | 552 | 38 | 43 | – |
| Summa tillgångar | 411 | 476 | 877 | 903 | 570 | 88 | 93 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 117 | 214 | 150 | 17 | 9 | 23 | −29 | – |
| Fritt eget kapital | 183 | 217 | 314 | 450 | 217 | 9 | −27 | – |
| Eget kapital | 233 | 267 | 364 | 500 | 267 | 59 | 23 | – |
| Obeskattade reserver | 50 | 50 | 65 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 29 | 56 | 148 | 258 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 34 | 53 | 10 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 127 | 159 | 448 | 403 | 304 | 29 | 71 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 411 | 476 | 877 | 903 | 570 | 88 | 93 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 100 | 100 | 300 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,5 % | 64,4 % | 47,4 % | 55,4 % | 46,8 % | 66,8 % | 24,2 % | – |
| Kassalikviditet | 286 % | 240 % | 175 % | 218 % | 182 % | 130 % | 61 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | −0,8 % | 17,6 % | 40,2 % | −3 565,5 % | – | 60,9 % | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | −1,1 % | 17,3 % | 40,2 % | 2 078,1 % | – | 13,9 % | −7,7 % |
| Omsättningstillväxt | −7,7 % | −35,7 % | 41,5 % | 10 952,8 % | – | −100 % | −96,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,6 % | 1 % | 45 % | 86,7 % | 77,9 % | −23,4 % | 7,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 928 tkr | 1 006 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 0 | 38 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 38 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −12 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 67 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 67 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 15 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 45 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 183 tkr | 217 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 117 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 145 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 25 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 13 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 500 |
| Inventarier verktyg installationer | 35 tkr | 57 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 100 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 112 tkr | 85 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ecase ABHuvudarbetsställe
Karl Gustavsgatan 37, 411 31 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559151-6496
Registreringsdatum
6 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.