Ecobalance Sverige AB
556908-3958Aktiebolagreg. 2012
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kvarngränd 3 Lgh 1601, 131 31 Nacka
Postadress
Kvarngränd 3 Lgh 1601, 131 31 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling, äga och förvalta aktier och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet och bedriva handel med konst och konsthandel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2012 | – | – | – |
| 2017 | 7 tkr | 19 tkr | – |
| 2018 | 621 tkr | 544 tkr | – |
| 2019 | 827 tkr | −58 tkr | 427 tkr |
| 2020 | 92 tkr | −206 tkr | 220 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −26 tkr | 94 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −12 tkr | 82 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −3 tkr | 79 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 tkr | 76 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 tkr | 72 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 | 827 | 621 | 7 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | 93 | 827 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 | 3 | 3 | 12 | 26 | 42 | 65 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 255 | 820 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 3 | 3 | 12 | 26 | 298 | 886 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −3 | −3 | −12 | −26 | −205 | −58 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | – | – | −1 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −3 | −3 | −12 | −26 | −206 | −58 | 544 | 19 | – |
| Resultat före skatt | −3 | −3 | −3 | −12 | −26 | −206 | −58 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −3 | −3 | −3 | −12 | −26 | −206 | −58 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 121 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 239 | – | – | – |
| Kassa och bank | 72 | 75 | 79 | 83 | 93 | 278 | 551 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 72 | 76 | 79 | 83 | 102 | 279 | 790 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 72 | 76 | 79 | 83 | 102 | 279 | 790 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 0 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 26 | 29 | 32 | 44 | 70 | 377 | 435 | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 22 | 26 | 29 | 32 | 44 | 170 | 377 | – | – | – |
| Eget kapital | 72 | 76 | 79 | 82 | 94 | 220 | 427 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 8 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 8 | 14 | 123 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 1 | 8 | 59 | 363 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 72 | 76 | 79 | 83 | 102 | 279 | 790 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 0 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 98,5 % | 91,9 % | 79 % | 54 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | 6 648 % | 1 238 % | 476 % | 217 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | −223 % | −7,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | −223,9 % | −7 % | 87,6 % | 271,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −88,9 % | 33,2 % | 8 771,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,9 % | −4,3 % | −4 % | −14,9 % | −28 % | −93,6 % | −13,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 92 tkr | 827 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 72 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 22 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 22 tkr | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 | 21 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ecobalance Sverige ABHuvudarbetsställe
Kvarngränd 3 Lgh 1601, 131 31 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556908-3958
Registreringsdatum
31 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.189 – Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.