Econto AB
559064-1238Aktiebolagreg. 2016
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
510 tkr
Resultat efter fin. poster
117 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rävlyevägen 6, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
c/o Kristoffer Stamtorp, Rävlyevägen 6, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall vara verksamt inom redovisningstjänster och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 197 tkr | 23 tkr | 125 tkr |
| 2019 | 272 tkr | 26 tkr | 146 tkr |
| 2020 | 437 tkr | 130 tkr | 245 tkr |
| 2021 | 496 tkr | 213 tkr | 312 tkr |
| 2022 | 568 tkr | 96 tkr | 186 tkr |
| 2023 | 507 tkr | 87 tkr | 242 tkr |
| 2024 | 518 tkr | 100 tkr | 218 tkr |
| 2025 | 510 tkr | 117 tkr | 227 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 22,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 510 | 518 | 507 | 568 | 496 | 437 | 272 | 197 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | −0 | 2 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 510 | 518 | 507 | 571 | 496 | 437 | 272 | 197 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | −0 | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 136 | 141 | 140 | 184 | 204 | 190 | 173 | 109 | – | – |
| Personalkostnader | 258 | 278 | 279 | 289 | 78 | 116 | 73 | 63 | – | – |
| Rörelsekostnader | 393 | 418 | 419 | 474 | 283 | 307 | 246 | 174 | – | – |
| Rörelseresultat | 116 | 100 | 88 | 97 | 213 | 130 | 26 | 24 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −1 | −1 | −0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 100 | 87 | 96 | 213 | 130 | 26 | 23 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 0 | −15 | −25 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 142 | 100 | 72 | 71 | 213 | 130 | 26 | 23 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 24 | 16 | 18 | 45 | 29 | 6 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 109 | 76 | 56 | 54 | 168 | 100 | 21 | 17 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 4 | 0 | 20 | 21 | 27 | 17 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 7 | 10 | 0 | 22 | 42 | 38 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 254 | 258 | 267 | 273 | 375 | 238 | 117 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 286 | 264 | 277 | 273 | 398 | 280 | 156 | 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 286 | 264 | 277 | 273 | 398 | 280 | 156 | 139 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 68 | 92 | 136 | 82 | 95 | 94 | 75 | 58 | – | – |
| Fritt eget kapital | 177 | 168 | 192 | 136 | 262 | 195 | 96 | 75 | – | – |
| Eget kapital | 227 | 218 | 242 | 186 | 312 | 245 | 146 | 125 | – | – |
| Obeskattade reserver | 50 | 40 | 40 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 6 | 0 | 7 | 21 | 14 | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | −27 | 10 | 30 | 8 | −16 | −15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 6 | −5 | 62 | 85 | 35 | 10 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 286 | 264 | 277 | 273 | 398 | 280 | 156 | 139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,1 % | 94,4 % | 98,7 % | 75,5 % | 78,6 % | 87,4 % | 93,9 % | 90,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 987 % | 4 083 % | −6 005 % | 442 % | 467 % | 795 % | 1 630 % | 1 014 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 19,2 % | 17,3 % | 17,1 % | 43 % | 29,7 % | 9,7 % | 12,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,9 % | 19,3 % | 17,1 % | 17 % | 42,9 % | 29,7 % | 9,7 % | 11,9 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −1,6 % | 2,2 % | −10,8 % | 14,7 % | 13,5 % | 60,4 % | 37,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 48 % | 34,9 % | 23,1 % | 28,8 % | 53,7 % | 41,1 % | 14,2 % | 13,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 510 tkr | 518 tkr | 507 tkr | 568 tkr | 496 tkr | 437 tkr | 272 tkr | 197 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 35 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 109 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 109 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 227 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 109 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | −100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 177 tkr | 168 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 177 tkr | 68 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 15 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Econto ABHuvudarbetsställe
Rävlyevägen 6, 426 68 Västra Frölunda
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559064-1238
Registreringsdatum
25 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 82.100 – Kontorstjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.