Ecrucial Stockholm AB
559387-8969Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
61 361 tkr
Resultat efter fin. poster
5 133 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
44
Ecrucial | Affärskritiska IT-konsulter
Ecrucial är ett konsultbolag inom IT- och verksamhetsutveckling och levererar affärskritiska lösningar. Sök jobb hos oss idag – läs mer här!
ecrucial.se
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 49 3 Tr, 113 59 Stockholm
Postadress
Sveavägen 49 3 Tr, 113 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och verksamhetsutveckling. Företaget erbjuder konsulttjänster inom arkitektur, utveckling, UX, UI, ledning, affärsintegration, utbildning, säkerhet, företagsrådgivning, samt konsulttjänster i anslutning därtill, handel med värdepapper, samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 4 662 tkr | 0 tkr | 100 tkr |
| 2023 | 75 628 tkr | 5 968 tkr | 3 468 tkr |
| 2024 | 69 136 tkr | 4 049 tkr | 2 329 tkr |
| 2025 | 61 361 tkr | 5 133 tkr | 3 155 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 8,4 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −11,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 61 361 | 69 136 | 75 628 | 4 662 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 98 | 377 | 0 |
| Rörelseintäkter | 61 362 | 69 234 | 76 006 | 4 662 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 560 | 8 276 | 6 566 | 4 662 |
| Övriga externa kostnader | 5 940 | 5 548 | 5 816 | 0 |
| Personalkostnader | 46 704 | 51 367 | 57 667 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 34 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 56 238 | 65 193 | 70 049 | 4 662 |
| Rörelseresultat | 5 124 | 4 042 | 5 957 | −0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 8 | 11 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 133 | 4 049 | 5 968 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −1 065 | −1 100 | −1 600 | 0 |
| Resultat före skatt | 4 068 | 2 949 | 4 368 | −0 |
| Skatt på årets resultat | 1 014 | 720 | 1 001 | 0 |
| Årets resultat | 3 054 | 2 229 | 3 368 | −0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 11 353 | 12 830 | 16 501 | 3 534 |
| Kortfristiga fordringar | 14 838 | 16 285 | 18 198 | 3 534 |
| Kassa och bank | 4 243 | 3 141 | 1 460 | 381 |
| Omsättningstillgångar | 19 081 | 19 426 | 19 658 | 3 915 |
| Summa tillgångar | 19 081 | 19 426 | 19 658 | 3 915 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | −0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 055 | 2 229 | 3 368 | −0 |
| Eget kapital | 3 155 | 2 329 | 3 468 | 100 |
| Obeskattade reserver | 3 765 | 2 700 | 1 600 | 0 |
| Leverantörsskulder | 2 219 | 1 792 | 1 744 | 3 815 |
| Kortfristiga skulder | 12 161 | 14 397 | 14 590 | 3 815 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 081 | 19 426 | 19 658 | 3 915 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 44 | 43 | 44 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 054 | 2 228 | 3 368 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,2 % | 23 % | 24,1 % | 2,6 % |
| Kassalikviditet | 157 % | 135 % | 135 % | 103 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 5,9 % | 7,9 % | 0 % |
| Vinstmarginal | 8,4 % | 5,9 % | 7,9 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | −11,3 % | −8,6 % | 1 522,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 96,8 % | 95,7 % | 97,1 % | −0,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 395 tkr | 1 608 tkr | 1 719 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 1 332 tkr | 1 604 tkr |
| Andra obeskattade reserver | 3 765 tkr | 2 700 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 054 tkr | 2 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 054 tkr | 2 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 229 tkr | −3 368 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 229 tkr | 3 368 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 228 tkr | 3 368 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 054 tkr | 2 229 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 228 tkr | 3 368 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 065 tkr | −1 100 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 338 tkr | 681 tkr |
| Forslag disposition | 3 055 tkr | 2 229 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | 841 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 910 tkr | 907 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 338 tkr | 681 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 905 tkr | 264 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 129 tkr | 4 698 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 11 tkr | 8 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 33 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 780 tkr | 7 907 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Ecrucial Stockholm ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 49 3 Tr, 113 59 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559387-8969
Registreringsdatum
4 juli 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.