swereg

Edebro Consulting AB

559167-0996Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Floda, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

952 tkr

+7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

177 tkr

−17 % mot föregående år

Soliditet

66 %

−13,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Lingonvägen 58, 448 37 Floda

Postadress

Lingonvägen 58, 448 37 Floda

Verksamhetsbeskrivning

Systemutveckling och multimediaproduktion

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 073 tkr322 tkr300 tkr
20201 404 tkr685 tkr463 tkr
20211 058 tkr320 tkr449 tkr
2022532 tkr275 tkr438 tkr
20231 371 tkr484 tkr524 tkr
2024888 tkr214 tkr489 tkr
2025952 tkr177 tkr194 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 65,9 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 18,6 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning9528881 3715321 0581 4041 073
Rörelseintäkter9528881 3715321 0581 4041 073
Handelsvaror3517614––
Övriga externa kostnader47307924335370
Personalkostnader726641788221685659673
Av- och nedskrivningar–045557
Övriga rörelsekostnader–––––00
Rörelsekostnader776676888257737718750
Rörelseresultat176212482275321687323
Ränteintäkter och liknande111––––
Räntekostnader och liknande–0−00111
Finansiella poster111−0−1−1−1
Resultat efter finansiella poster177214484275320685322
Bokslutsdispositioner–0−122−80−123−1720
Resultat före skatt177214362195197514322
Skatt på årets resultat414975494111072
Årets resultat136165286146156403250

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar––0491520
Anläggningstillgångar––0491520
Kundfordringar5634685150460293134
Kortfristiga fordringar72166477099485293135
Kassa och bank108398324674364507237
Omsättningstillgångar8291 0621 094773849801372
Summa tillgångar8291 0621 094777858815392
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat9274188242413100
Fritt eget kapital144439474388399413250
Eget kapital194489524438449463300
Obeskattade reserver4444444443322951720
Leverantörsskulder05–––01
Skatteskulder24–00205813
Kortfristiga skulder191130126711418092
Summa eget kapital och skulder8291 0621 094777858815392

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)140430200200200170–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet65,9 %79,1 %80,1 %90,3 %79,6 %73,6 %76,6 %
Kassalikviditet434 %816 %865 %11 047 %745 %444 %405 %
Rörelsemarginal18,5 %23,9 %35,2 %51,8 %30,3 %48,9 %30,1 %
Vinstmarginal18,6 %24,1 %35,3 %51,7 %30,3 %48,8 %30 %
Omsättningstillväxt7,2 %−35,2 %157,7 %−49,7 %−24,6 %30,9 %–
Avkastning på eget kapital69,9 %33,8 %54,6 %33,3 %34,7 %87,1 %83,3 %
Omsättning per anställd952 tkr888 tkr1 371 tkr532 tkr1 058 tkr1 404 tkr1 073 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital136 tkr165 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat136 tkr165 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−165 tkr−286 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning165 tkr286 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning430 tkr200 tkr
Forandring eget kapital totalt194 tkr489 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat136 tkr165 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning430 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition144 tkr439 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning4 tkr9 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter086 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga158 tkr110 tkr
Ovriga kortfristiga skulder167 tkr119 tkr
Periodiseringsfonder444 tkr444 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter07 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Edebro Consulting ABHuvudarbetsställe

    Lingonvägen 58, 448 37 Floda

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559167-0996

Registreringsdatum

1 augusti 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lerum, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering
  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler