Edininvest AB
559010-8352Aktiebolagreg. 2015
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
411 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fältjägargränd 16 B, 831 50 Östersund
Postadress
c/o Tobias Edin, Fältjägargränd 16 B, 831 50 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −1 tkr | 135 tkr |
| 2019 | – | 99 tkr | 234 tkr |
| 2020 | – | 399 tkr | 634 tkr |
| 2021 | – | −1 tkr | 633 tkr |
| 2022 | – | 249 tkr | 515 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 523 tkr | 1 574 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 610 tkr | 1 332 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 411 tkr | 1 741 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | −4 | −2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | −4 | −2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | 4 | 2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 250 | 0 | 400 | 100 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 407 | 609 | 1 524 | 250 | 0 | 400 | 100 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 411 | 610 | 1 523 | 249 | −1 | 399 | 99 | −1 |
| Resultat före skatt | 411 | 610 | 1 523 | 249 | −1 | 399 | 99 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 410 | 608 | 1 523 | 249 | −1 | 399 | 99 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 147 | 1 133 | 513 | 513 | 513 | 513 | 513 | 513 |
| Anläggningstillgångar | 1 147 | 1 133 | 513 | 513 | 513 | 513 | 513 | 513 |
| Kassa och bank | 599 | 206 | 1 065 | 5 | 401 | 401 | 2 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 599 | 206 | 1 065 | 5 | 401 | 401 | 2 | 1 |
| Summa tillgångar | 1 746 | 1 338 | 1 577 | 518 | 913 | 914 | 514 | 513 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 282 | 674 | 1 | 215 | 584 | 184 | 85 | 85 |
| Fritt eget kapital | 1 691 | 1 282 | 1 524 | 465 | 583 | 584 | 184 | 85 |
| Eget kapital | 1 741 | 1 332 | 1 574 | 515 | 633 | 634 | 234 | 135 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 277 | 277 | 277 | 375 |
| Skatteskulder | 4 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 7 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 746 | 1 338 | 1 577 | 518 | 913 | 914 | 514 | 513 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 590 | – | 850 | 464 | 118 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,5 % | 99,8 % | 99,4 % | 69,3 % | 69,3 % | 45,5 % | 26,3 % |
| Kassalikviditet | 14 314 % | 3 082 % | 35 484 % | 171 % | 13 357 % | 13 377 % | 64 % | 17 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,5 % | 45,6 % | 96,8 % | 48,5 % | −0,1 % | 63 % | 42,5 % | −0,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 513 tkr | 513 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 513 tkr | 513 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 634 tkr | 620 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 634 tkr | 620 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 14 tkr | 620 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 410 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 410 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −608 tkr | −1 523 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 608 tkr | 1 523 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 850 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 741 tkr | 1 332 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 410 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 850 tkr |
| Forslag disposition | 1 691 tkr | 1 282 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 101 tkr | 1 282 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 400 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Edininvest ABHuvudarbetsställe
Fältjägargränd 16 B, 831 50 Östersund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559010-8352
Registreringsdatum
16 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.