Edixen Solutions AB
559323-3405Aktiebolagreg. 2021
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
297 tkr
Resultat efter fin. poster
−166 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Edixen Solutions – Crafting Digital Dreams, Unleashing Talent Waves 🚀
edixen.com
Adresser
Besöksadress
Termovägen 32, 176 77 Järfälla
Postadress
Termovägen 32, 176 77 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
IT konsult, IT produktutveckling, IT outsourcing, IT rekrytering, IT tjänster. Verksamheten kommer att verka inom IT-mjukvaru- industrin och vi kommer att vara mjukvaruföretag. Vi kommer att tillhandahålla IT-konsultverksamhet till olika nordiska företag. Under den här verksamheten kommerv vi också att bygga egna programvaruporprodukter som vi kommer att sälja till olika företag. Vi kommer att anställa människor med IT- och programvaruexperter som kommer att arbeta med våra och kundprodukter. Vår verksamhet kommer att erbjuda IT-relaterade konsulttjänster som att skriva, testa och stödja anpassad programvara, planering och design av integrerad hårdvara, programvara och kommunikationsinfrastruktur, och förvaltning på plats av datorsystem och databehandlingsanläggningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 700 tkr | 245 tkr | 171 tkr |
| 2022 | 5 634 tkr | 300 tkr | 347 tkr |
| 2023 | 2 202 tkr | 107 tkr | 478 tkr |
| 2024 | 671 tkr | −185 tkr | 371 tkr |
| 2025 | 297 tkr | −166 tkr | 205 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −55,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −55,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 297 | 671 | 2 202 | 5 634 | 700 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | 91 | 27 | 0 |
| Rörelseintäkter | 297 | 680 | 2 293 | 5 661 | 700 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 0 | 2 958 | 354 |
| Övriga externa kostnader | 138 | 431 | 1 719 | 1 033 | 10 |
| Personalkostnader | 321 | 431 | 424 | 1 246 | 77 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 30 | 36 | 3 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 13 | 88 | 11 |
| Rörelsekostnader | 464 | 869 | 2 186 | 5 361 | 455 |
| Rörelseresultat | −167 | −189 | 107 | 300 | 245 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −166 | −185 | 107 | 300 | 245 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 78 | 60 | −76 | −61 |
| Resultat före skatt | −166 | −107 | 167 | 224 | 184 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 36 | 47 | 38 |
| Årets resultat | −166 | −107 | 131 | 177 | 146 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 139 | – | 0 | 141 | 177 |
| Anläggningstillgångar | 139 | – | 0 | 141 | 177 |
| Kundfordringar | 0 | 213 | 365 | 567 | 283 |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 276 | 505 | 598 | 290 |
| Kassa och bank | 115 | 293 | 711 | 1 290 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 193 | 569 | 1 216 | 1 888 | 475 |
| Summa tillgångar | 332 | 569 | 1 216 | 2 029 | 652 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 346 | 453 | 322 | 146 | – |
| Fritt eget kapital | 180 | 346 | 453 | 322 | 146 |
| Eget kapital | 205 | 371 | 478 | 347 | 171 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 78 | 138 | 61 |
| Leverantörsskulder | 21 | 8 | 145 | 773 | 201 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 53 | 84 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 127 | 197 | 659 | 1 544 | 419 |
| Summa eget kapital och skulder | 332 | 569 | 1 216 | 2 029 | 652 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,8 % | 65,3 % | 44,4 % | 22,5 % | 33,7 % |
| Kassalikviditet | 152 % | 288 % | 184 % | 122 % | 113 % |
| Rörelsemarginal | −56,1 % | −28,1 % | 4,9 % | 5,3 % | 35 % |
| Vinstmarginal | −55,9 % | −27,6 % | 4,9 % | 5,3 % | 35 % |
| Omsättningstillväxt | −55,7 % | −69,5 % | −60,9 % | 704,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −80,8 % | −28,8 % | 27,4 % | 50,8 % | 85,4 % |
| Omsättning per anställd | 297 tkr | – | 2 202 tkr | 1 878 tkr | 700 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −166 tkr | −107 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −166 tkr | −107 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 107 tkr | −131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −107 tkr | 131 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 78 tkr |
| Forslag disposition | 180 tkr | 346 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 180 tkr | 346 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 139 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 144 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 144 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 49 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 184 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 18 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Edixen Solutions ABHuvudarbetsställe
Termovägen 32, 176 77 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559323-3405
Registreringsdatum
18 juni 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.