Edle Fastigheter AB
556995-4133Aktiebolagreg. 2014
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ladugårdsgatan 9, 724 66 Västerås
Postadress
Ladugårdsgatan 9, 724 66 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsvärdering, strategi- och investeringsrådgivning, uthyrning av fastigheter, fastighetsskötsel och fastighetsförvaltning samt markentreprenader och konsultverksamhet inom nämnda områden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 247 tkr | 25 tkr | – |
| 2018 | 58 tkr | −74 tkr | – |
| 2019 | 20 tkr | −10 tkr | 116 tkr |
| 2020 | 30 tkr | 5 tkr | 121 tkr |
| 2021 | 8 tkr | −10 tkr | 110 tkr |
| 2022 | 2 tkr | −7 tkr | 103 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −8 tkr | 95 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −57 tkr | 138 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −6 tkr | 132 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 200 666,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 200 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | −0 | −0 | 2 | 8 | 30 | 20 | 58 | 247 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | −0 | 3 | 8 | 30 | 20 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | 3 | 1 | 1 | 3 | 8 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 32 | – | 0 | 3 | 4 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 7 | 5 | 8 | 14 | 18 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 57 | 8 | 10 | 18 | 26 | 31 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −57 | −8 | −7 | −11 | 5 | −11 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | −74 | 25 |
| Resultat före skatt | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 65 | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 32 | 32 | 63 | 63 | 63 | 66 | 71 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 28 | 7 | 6 | 5 | 5 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 34 | 21 | 28 | 37 | 45 | 53 | 49 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 74 | 80 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | – | – |
| Summa tillgångar | 138 | 143 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 113 | 170 | 78 | 85 | 21 | 16 | 26 | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 113 | 70 | 78 | 10 | 21 | 16 | – | – |
| Eget kapital | 132 | 138 | 95 | 103 | 110 | 121 | 116 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | – | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 5 | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 138 | 143 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,8 % | 96,6 % | 96,3 % | 96,6 % | 97,1 % | 97 % | 95,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 714 % | 1 001 % | 973 % | 1 198 % | 1 539 % | 1 582 % | 1 002 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 200 666,7 % | 5 651 200 % | 7 912,6 % | −296,5 % | −141,6 % | 15,1 % | −54,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 200 666,7 % | 5 651 200 % | 7 912,6 % | −296,5 % | −135,5 % | 15,1 % | −52,6 % | −126,1 % | 10,3 % |
| Omsättningstillväxt | 200 % | −99 % | −104,2 % | −67,2 % | −74,9 % | 51,4 % | −66 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,6 % | −40,9 % | −8,6 % | −7,1 % | −9,3 % | 3,8 % | −9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 57 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −57 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 132 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forskott fran kunder | 208 | 208 |
| Forslag disposition | 107 tkr | 113 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 107 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 32 tkr | 32 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 63 tkr | 63 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 75 tkr | 75 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 75 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Edle Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Ladugårdsgatan 9, 724 66 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556995-4133
Registreringsdatum
11 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.