Effcentic Sverige AB
559007-2905Aktiebolagreg. 2015
Hässelby, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 783 tkr
Resultat efter fin. poster
354 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
1
Effcentic Sverige AB
Projektledarens uppgifter beror naturligtvis lite på hur projektet ser ut, men kortfattat är det att planera, utföra, kontrollera och avlämna projektet.
effcentic.com
Adresser
Besöksadress
Maltesholmsvägen 129 Vån 7, 165 66 Hässelby
Postadress
c/o Fredrik Hedly, Maltesholmsvägen 129 Vån 7, 165 66 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Totalentreprenör och konsultation inom byggsektorn.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 966 tkr | 313 tkr | – |
| 2022 | 2 407 tkr | 337 tkr | – |
| 2023 | 1 948 tkr | 298 tkr | 696 tkr |
| 2024 | 2 202 tkr | 619 tkr | 763 tkr |
| 2025 | 1 783 tkr | 354 tkr | 886 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 19,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −19 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 783 | 2 202 | 1 948 | 2 407 | 1 966 |
| Rörelseintäkter | 1 783 | 2 202 | 1 948 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 103 | 239 | 373 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 451 | 405 | 488 | – | – |
| Personalkostnader | 942 | 889 | 859 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 497 | 1 533 | 1 719 | – | – |
| Rörelseresultat | 286 | 668 | 228 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 51 | 11 | 23 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 68 | −49 | 70 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 354 | 619 | 298 | 337 | 313 |
| Bokslutsdispositioner | 21 | −124 | −83 | – | – |
| Resultat före skatt | 375 | 495 | 215 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 102 | 128 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 273 | 367 | 163 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 91 | 51 | 51 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 550 | 480 | 459 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 641 | 531 | 510 | – | – |
| Kundfordringar | 156 | 232 | 183 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 623 | 696 | 431 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 599 | 800 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 588 | 227 | 1 170 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 810 | 1 723 | 1 600 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 451 | 2 254 | 2 110 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 563 | 346 | 483 | – | – |
| Fritt eget kapital | 836 | 713 | 646 | – | – |
| Eget kapital | 886 | 763 | 696 | – | – |
| Obeskattade reserver | 781 | 802 | 678 | – | – |
| Avsättningar | 480 | 403 | 360 | – | – |
| Leverantörsskulder | 32 | 28 | 158 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 8 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 304 | 286 | 377 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 451 | 2 254 | 2 110 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,4 % | 62,1 % | 58,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 595 % | 602 % | 425 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16 % | 30,3 % | 11,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,9 % | 28,1 % | 15,3 % | 14 % | 15,9 % |
| Omsättningstillväxt | −19 % | 13 % | −19,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 48,1 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 783 tkr | 2 202 tkr | 1 948 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (53)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 70 tkr | 77 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 170 tkr | 263 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 93 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 30 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 5 tkr | 44 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 91 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 100 tkr | 185 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 480 tkr | 403 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 463 tkr | 420 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 352 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 60 tkr | 60 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar reglerade fordringar | 17 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | −17 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 273 tkr | 367 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 273 tkr | 367 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −367 tkr | −163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 367 tkr | 163 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 886 tkr | 763 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 273 tkr | 367 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 21 tkr | −124 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 430 tkr | 330 tkr |
| Forslag disposition | 836 tkr | 713 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 636 tkr | 563 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 10 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 11 tkr | 15 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 51 tkr | 61 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 25 tkr | 31 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,5 | 0,5 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −85 tkr | 44 tkr |
| Ovriga avsattningar | 480 tkr | 403 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 599 tkr | 800 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 164 tkr | 151 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 91 tkr | 51 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 91 tkr | 51 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 781 tkr | 802 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −84 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 17 tkr | −17 tkr |
| Stallda sakerheter | 420 tkr | 403 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 420 tkr | 403 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 74 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 108 tkr | 99 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Effcentic Sverige ABHuvudarbetsställe
Maltesholmsvägen 129 Vån 7, 165 66 Hässelby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559007-2905
Registreringsdatum
13 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Flen, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.