Ehrenboms Kakel & Bygg AB
559282-3586Aktiebolagreg. 2020
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 759 tkr
Resultat efter fin. poster
127 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
1
Badrumsrenovering Tyresö & kakelsättare Stockholm - Ehrenboms kakel
Behöver du en kakelsättare i Stockholm eller kanske hjälp med en badrumsrenovering i Tyresö? Kontakta då oss på Ehrenboms kakel & bygg!
ehrenbomskakel.se
Adresser
Besöksadress
Opalgången 1, 135 49 Tyresö
Postadress
Opalgången 1, 135 49 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Renovering av fastigheter och badrum inom byggbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 2 521 tkr | 690 tkr | 566 tkr |
| 2022 | 2 855 tkr | 323 tkr | 633 tkr |
| 2023 | 1 982 tkr | −30 tkr | 579 tkr |
| 2024 | 2 268 tkr | 164 tkr | 711 tkr |
| 2025 | 2 759 tkr | 127 tkr | 808 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 21,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 759 | 2 268 | 1 982 | 2 855 | 2 521 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 769 | 2 268 | 1 982 | 2 855 | 2 521 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 575 | 923 | 869 | 776 | 564 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 597 | – |
| Övriga externa kostnader | 422 | 561 | 258 | 919 | 298 | – |
| Personalkostnader | 646 | 621 | 885 | 836 | 373 | – |
| Rörelsekostnader | 2 643 | 2 105 | 2 012 | 2 532 | 1 831 | – |
| Rörelseresultat | 126 | 164 | −30 | 324 | 690 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 127 | 164 | −30 | 323 | 690 | – |
| Resultat före skatt | 127 | 164 | −30 | 323 | 690 | – |
| Skatt på årets resultat | 29 | 32 | 0 | 69 | 150 | – |
| Årets resultat | 97 | 132 | −30 | 254 | 541 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 158 | 134 | 110 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 158 | 134 | 110 | – | – | – |
| Kundfordringar | 171 | 95 | 102 | 574 | 336 | – |
| Kortfristiga fordringar | 360 | 414 | 281 | 625 | 393 | – |
| Kassa och bank | 1 150 | 824 | 493 | 263 | 360 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 510 | 1 238 | 774 | 888 | 753 | – |
| Summa tillgångar | 1 668 | 1 372 | 884 | 888 | 753 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 686 | 554 | 584 | 354 | – | – |
| Fritt eget kapital | 783 | 686 | 554 | 608 | 541 | – |
| Eget kapital | 808 | 711 | 579 | 633 | 566 | – |
| Avsättningar | 200 | 170 | 137 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 225 | 149 | 29 | 127 | 33 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 37 | – |
| Kortfristiga skulder | 660 | 491 | 168 | 255 | 188 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 668 | 1 372 | 884 | 888 | 753 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 24 | 187 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,4 % | 51,8 % | 65,5 % | 71,2 % | 75,1 % | – |
| Kassalikviditet | 229 % | 252 % | 460 % | 348 % | 401 % | – |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | 7,2 % | −1,5 % | 11,3 % | 27,4 % | – |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 7,2 % | −1,5 % | 11,3 % | 27,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 21,7 % | 14,4 % | −30,6 % | 13,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12 % | 18,6 % | −5,1 % | 40,2 % | 95,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 759 tkr | 2 268 tkr | 1 982 tkr | 1 428 tkr | 2 521 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 158 tkr | 134 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 158 tkr | 134 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 24 tkr | −24 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 97 tkr | 132 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 158 tkr | 134 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 97 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −132 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 132 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 808 tkr | 711 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 97 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 783 tkr | 686 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 783 tkr | 686 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 88 tkr | 215 tkr |
| Ovriga avsattningar | 42 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 101 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 435 tkr | 342 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 11 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Ehrenboms Kakel & Bygg ABHuvudarbetsställe
Opalgången 1, 135 49 Tyresö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559282-3586
Registreringsdatum
11 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.