Eke Säteri AB
559167-3628Aktiebolagreg. 2018
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 575 tkr
Resultat efter fin. poster
416 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vaksala-Eke Säteri 61, 754 73 Uppsala
Postadress
Vaksala-Eke Säteri 61, 754 73 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation inom IT & bolagsdrift. Bedriva handel & förädling av klassiska & antika föremål & fordon samt byggnadsvård & café. Äga & förvalta fastigheter & värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 652 tkr | 5 172 tkr | 5 199 tkr |
| 2020 | 1 066 tkr | 270 tkr | 5 380 tkr |
| 2021 | 1 167 tkr | 186 tkr | 5 488 tkr |
| 2022 | 1 697 tkr | 483 tkr | 5 209 tkr |
| 2023 | 1 597 tkr | 1 219 tkr | 5 684 tkr |
| 2024 | 1 564 tkr | 665 tkr | 5 776 tkr |
| 2025 | 1 575 tkr | 416 tkr | 6 013 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 26,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0,7 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 575 | 1 564 | 1 597 | 1 697 | 1 167 | 1 066 | 1 652 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 149 | 20 | 149 | 225 | – |
| Rörelseintäkter | 1 575 | 1 564 | 1 745 | 1 717 | 1 317 | 1 290 | 1 652 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 194 | 282 | 175 | 324 | 314 | 284 | 328 |
| Personalkostnader | 1 091 | 974 | 884 | 893 | 748 | 710 | 1 198 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 51 | 79 | 72 | 69 | 26 | 28 |
| Rörelsekostnader | 1 366 | 1 307 | 1 138 | 1 289 | 1 131 | 1 020 | 1 557 |
| Rörelseresultat | 209 | 257 | 607 | 428 | 186 | 270 | 95 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 700 |
| Ränteintäkter och liknande | 228 | 415 | 612 | 106 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 6 | 0 | 51 | – | – | – |
| Finansiella poster | 207 | 409 | 612 | 55 | – | 0 | 5 077 |
| Resultat efter finansiella poster | 416 | 665 | 1 219 | 483 | 186 | 270 | 5 172 |
| Bokslutsdispositioner | −110 | −165 | −300 | −100 | −47 | −40 | – |
| Resultat före skatt | 306 | 500 | 919 | 383 | 139 | 230 | 5 172 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 109 | 193 | 81 | 31 | 49 | 23 |
| Årets resultat | 237 | 391 | 726 | 303 | 108 | 181 | 5 149 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 091 | 1 115 | 879 | 345 | 317 | 362 | 83 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 529 | 200 | 200 | 4 150 | 0 | 5 000 | 5 000 |
| Anläggningstillgångar | 4 620 | 1 315 | 1 079 | 4 495 | 317 | 5 362 | 5 083 |
| Varulager | 223 | 131 | 110 | 110 | 57 | 22 | – |
| Kundfordringar | 325 | 488 | 490 | 304 | 152 | 102 | 364 |
| Kortfristiga fordringar | 893 | 4 964 | 4 607 | 413 | 5 392 | 405 | 497 |
| Kassa och bank | 1 354 | 734 | 961 | 763 | 617 | 384 | 471 |
| Omsättningstillgångar | 2 471 | 5 830 | 5 678 | 1 286 | 6 067 | 811 | 968 |
| Summa tillgångar | 7 091 | 7 144 | 6 758 | 5 781 | 6 384 | 6 174 | 6 050 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 726 | 5 334 | 4 909 | 4 856 | 5 330 | 5 149 | 0 |
| Fritt eget kapital | 5 963 | 5 726 | 5 634 | 5 159 | 5 438 | 5 330 | 5 149 |
| Eget kapital | 6 013 | 5 776 | 5 684 | 5 209 | 5 488 | 5 380 | 5 199 |
| Obeskattade reserver | 762 | 652 | 487 | 187 | 87 | 40 | – |
| Långfristiga skulder | 12 | 62 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 23 | 27 | 0 | 24 | 6 | 9 |
| Skatteskulder | 0 | 164 | 167 | 30 | 0 | 13 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 304 | 654 | 586 | 386 | 809 | 754 | 852 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 091 | 7 144 | 6 758 | 5 781 | 6 384 | 6 174 | 6 050 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 300 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,3 % | 88,1 % | 89,8 % | 92,7 % | 87,1 % | 87,7 % | 85,9 % |
| Kassalikviditet | 740 % | 871 % | 949 % | 305 % | 743 % | 105 % | 114 % |
| Rörelsemarginal | 13,3 % | 16,4 % | 38 % | 25,2 % | 15,9 % | 25,4 % | 5,7 % |
| Vinstmarginal | 26,4 % | 42,6 % | 76,4 % | 28,5 % | 15,9 % | 25,4 % | 313,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,7 % | −2,1 % | −5,9 % | 45,3 % | 9,5 % | −35,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 6,8 % | 12,8 % | 5,8 % | 2 % | 3,4 % | 99 % |
| Omsättning per anställd | 1 575 tkr | 1 564 tkr | 1 597 tkr | 1 697 tkr | 1 167 tkr | 1 066 tkr | 1 652 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 17 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 17 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 9 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 200 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 237 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 237 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −391 tkr | −426 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 391 tkr | 426 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −110 tkr | −165 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 300 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 3 300 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 3 300 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 963 tkr | 5 726 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 663 tkr | 5 726 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 456 tkr | 1 109 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,64 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 091 tkr | 1 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 471 tkr | 1 425 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 380 tkr | 310 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 47 tkr | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 70 tkr | 51 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 223 tkr | 131 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 112 tkr | 3 368 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 117 tkr | 412 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 45 tkr | 45 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 12 tkr | 62 tkr |
| Periodiseringsfonder | 762 tkr | 652 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 57 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 93 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 6 aug. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Eke Säteri ABHuvudarbetsställe
Vaksala-Eke Säteri 61, 754 73 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559167-3628
Registreringsdatum
6 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.