Eklunda Invest AB
556904-1840Aktiebolagreg. 2012
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 089 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Tidö 16, 635 07 Eskilstuna
Postadress
Stora Tidö 16, 635 07 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 459 tkr | 39 tkr | – |
| 2018 | 1 520 tkr | 360 tkr | – |
| 2019 | 1 768 tkr | 543 tkr | 1 391 tkr |
| 2020 | 1 620 tkr | 118 tkr | 1 484 tkr |
| 2021 | 941 tkr | −203 tkr | 1 484 tkr |
| 2022 | 973 tkr | −180 tkr | 1 303 tkr |
| 2023 | 1 093 tkr | 90 tkr | 1 393 tkr |
| 2024 | 1 157 tkr | 133 tkr | 1 531 tkr |
| 2025 | 1 089 tkr | 29 tkr | 1 554 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −5,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 089 | 1 157 | 1 093 | 973 | 941 | 1 620 | 1 768 | 1 520 | 1 459 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 40 | 0 | 103 | 28 | 214 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 089 | 1 157 | 1 133 | 973 | 1 044 | 1 648 | 1 982 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 458 | 276 | 364 | 345 | 287 | 593 | 495 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 267 | 267 | 267 | 527 | 515 | 519 | 513 | – | – |
| Rörelsekostnader | 725 | 543 | 630 | 872 | 803 | 1 113 | 1 008 | – | – |
| Rörelseresultat | 363 | 614 | 503 | 101 | 241 | 536 | 974 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | – | 0 | 12 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 335 | 483 | 415 | 281 | 444 | 430 | 431 | – | – |
| Finansiella poster | −335 | −480 | −413 | −281 | −444 | −418 | −431 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 133 | 90 | −180 | −203 | 118 | 543 | 360 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 205 | 0 | −125 | – | – |
| Resultat före skatt | 29 | 133 | 90 | −180 | 2 | 118 | 418 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | −5 | – | 0 | 2 | 25 | 92 | – | – |
| Årets resultat | 23 | 138 | 90 | −180 | 0 | 92 | 326 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 585 | 12 852 | 13 118 | 13 385 | 13 912 | 14 081 | 14 600 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 2 800 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 385 | 15 652 | 15 918 | 16 185 | 16 712 | 16 881 | 17 400 | – | – |
| Kundfordringar | 319 | 1 009 | 778 | 626 | 618 | 423 | 424 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 681 | 1 271 | 1 078 | 1 268 | 1 415 | 904 | 1 421 | – | – |
| Kassa och bank | 1 960 | 1 220 | 980 | 761 | 550 | 934 | 268 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 642 | 2 490 | 2 059 | 2 029 | 1 965 | 1 838 | 1 688 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 027 | 18 142 | 17 977 | 18 214 | 18 677 | 18 718 | 19 088 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 481 | 1 343 | 1 253 | 1 434 | 1 434 | 1 341 | 1 015 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 504 | 1 481 | 1 343 | 1 253 | 1 434 | 1 434 | 1 341 | – | – |
| Eget kapital | 1 554 | 1 531 | 1 393 | 1 303 | 1 484 | 1 484 | 1 391 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 205 | 205 | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 705 | 15 725 | 15 745 | 15 765 | 15 785 | 15 765 | 16 385 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | – | 0 | 179 | 213 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 8 | – | – | 0 | 47 | 72 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 768 | 886 | 839 | 1 146 | 1 408 | 1 265 | 1 107 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 027 | 18 142 | 17 977 | 18 214 | 18 677 | 18 718 | 19 088 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,6 % | 8,4 % | 7,8 % | 7,2 % | 7,9 % | 8,8 % | 8,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 344 % | 281 % | 245 % | 177 % | 140 % | 145 % | 153 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 33,4 % | 53,1 % | 46 % | 10,4 % | 25,6 % | 33,1 % | 55,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | 11,5 % | 8,2 % | −18,5 % | −21,6 % | 7,3 % | 30,7 % | 23,7 % | 2,7 % |
| Omsättningstillväxt | −5,9 % | 5,9 % | 12,3 % | 3,4 % | −41,9 % | −8,4 % | 16,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 9 % | 6,4 % | −13,8 % | 0 % | 6,2 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | 138 tkr |
| Byggnader mark | 12 579 tkr | 12 839 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 016 tkr | 16 016 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 437 tkr | 3 177 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 260 tkr | 260 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 554 tkr | 1 531 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 504 tkr | 1 481 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 504 tkr | 1 481 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 340 tkr | 120 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 63 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 57 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 142 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 560 tkr | 678 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 8 900 tkr | 8 900 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 805 tkr | 6 825 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 000 tkr | 7 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 000 tkr | 7 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 161 tkr | 180 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Eklunda Invest ABHuvudarbetsställe
Stora Tidö 16, 635 07 Eskilstuna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556904-1840
Registreringsdatum
18 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.