Eklunds Grund & Fasad AB
556732-5435Aktiebolagreg. 2007
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 396 tkr
Resultat efter fin. poster
26 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skäve 38, 754 73 Uppsala
Postadress
Skäve 38, 754 73 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och mureriverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 780 tkr | 340 tkr | – |
| 2021 | 6 613 tkr | −132 tkr | – |
| 2022 | 7 410 tkr | 500 tkr | 206 tkr |
| 2023 | 6 798 tkr | −53 tkr | 153 tkr |
| 2024 | 7 336 tkr | −39 tkr | 114 tkr |
| 2025 | 7 396 tkr | 26 tkr | 140 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 0,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 396 | 7 336 | 6 798 | 7 410 | 6 613 | 5 780 |
| Förändring av lager | 415 | −84 | −29 | 174 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 41 | 104 | 210 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 821 | 7 292 | 6 873 | 7 795 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 897 | 1 814 | 949 | 1 532 | – | – |
| Handelsvaror | 1 317 | 1 211 | 1 375 | 1 552 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 837 | 800 | 846 | 790 | – | – |
| Personalkostnader | 3 686 | 3 456 | 3 724 | 3 397 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 44 | 26 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 788 | 7 325 | 6 921 | 7 282 | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | −32 | −48 | 512 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 14 | 5 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −7 | −5 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | −39 | −53 | 500 | −132 | 340 |
| Resultat före skatt | 26 | −39 | −53 | 500 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 42 | – | – |
| Årets resultat | 26 | −39 | −53 | 459 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 204 | 171 | 215 | 38 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 204 | 171 | 215 | 38 | – | – |
| Kundfordringar | 535 | 483 | 454 | 1 017 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 111 | 671 | 663 | 1 304 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 111 | 671 | 663 | 1 304 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 315 | 842 | 878 | 1 342 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 14 | 53 | 106 | −352 | – | – |
| Fritt eget kapital | 40 | 14 | 53 | 106 | – | – |
| Eget kapital | 140 | 114 | 153 | 206 | – | – |
| Långfristiga skulder | 109 | 83 | 101 | 82 | – | – |
| Leverantörsskulder | 472 | 328 | 182 | 656 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 39 | 52 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 065 | 645 | 625 | 1 053 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 315 | 842 | 878 | 1 342 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 % | 13,6 % | 17,4 % | 15,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 104 % | 104 % | 106 % | 124 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | −0,4 % | −0,7 % | 6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,4 % | −0,5 % | −0,8 % | 6,8 % | −2 % | 5,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | 7,9 % | −8,3 % | 12 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,5 % | −34 % | −34,8 % | 222,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 233 tkr | 1 223 tkr | 1 133 tkr | 1 235 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | −39 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 42 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −53 tkr |
| Forslag disposition | 40 tkr | 14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 40 tkr | 14 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 509 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 204 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 434 tkr | 350 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 231 tkr | 180 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 44 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 67 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 203 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 13 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 67 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 77 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 77 tkr | – |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 67 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 378 tkr | 201 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Eklunds Grund & Fasad ABHuvudarbetsställe
Skäve 38, 754 73 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556732-5435
Registreringsdatum
26 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.