swereg

Eklunds Montage och Service AB

559299-1151Aktiebolagreg. 2021

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Motala, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 290 tkr

+20 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

391 tkr

+292 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+4,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Ostdalsgatan 27, 591 32 Motala

Postadress

Ostdalsgatan 27, 591 32 Motala

Verksamhetsbeskrivning

Konsult inom industri och montagearbeten. Montering av högvakuum maskiner med tillbehör, kärlvändare, kontor och arbetsplats inredningar. Hissmontage som underentreprenör. Ventilationsmontage samt service. Mindre byggjobb åt lokala företag och privatpersoner.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021977 tkr331 tkr236 tkr
2022829 tkr151 tkr307 tkr
20231 574 tkr227 tkr393 tkr
20241 077 tkr100 tkr355 tkr
20251 290 tkr391 tkr565 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 79,7 % – branschmedian 60,9 %

Vinstmarginal 30,3 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt 19,8 % – branschmedian 0,4 %

Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 2901 0771 574829977
Rörelseintäkter1 2901 0771 574829977
Råvaror och förnödenheter30035454749118
Övriga externa kostnader211235244138141
Personalkostnader247367548485387
Av- och nedskrivningar562066–
Övriga rörelsekostnader86––––
Rörelsekostnader9009751 344678646
Rörelseresultat390102229152331
Ränteintäkter och liknande110––
Räntekostnader och liknande03210
Finansiella poster1−2−2−1−0
Resultat efter finansiella poster391100227151331
Bokslutsdispositioner0−20−55−30−65
Resultat före skatt39180172121266
Skatt på årets resultat8218362555
Årets resultat3096213696211

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar226761926–
Finansiella anläggningstillgångar20517011050–
Anläggningstillgångar43124612976–
Kundfordringar19213723012266
Kortfristiga fordringar192172246151109
Kassa och bank254232381322330
Omsättningstillgångar446404627474440
Summa tillgångar878650756549440
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat2302682321860
Fritt eget kapital540330368282211
Eget kapital565355393307236
Obeskattade reserver1701701509565
Långfristiga skulder81925767
Leverantörsskulder10472––
Skatteskulder29–06045
Kortfristiga skulder13510618814072
Summa eget kapital och skulder878650756549440

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)5001001005025

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet79,7 %75,4 %67,7 %69,6 %65,4 %
Kassalikviditet331 %383 %334 %337 %611 %
Rörelsemarginal30,2 %9,4 %14,6 %18,3 %33,9 %
Vinstmarginal30,3 %9,3 %14,4 %18,2 %33,9 %
Omsättningstillväxt19,8 %−31,6 %89,8 %−15,2 %–
Avkastning på eget kapital54,8 %17,5 %34,6 %31,2 %89,4 %
Omsättning per anställd1 290 tkr1 077 tkr1 574 tkr829 tkr977 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar205 tkr170 tkr
Arets resultat eget kapital309 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat309 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−62 tkr−136 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning62 tkr136 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr100 tkr
Forandring periodiseringsfond0−20 tkr
Forslag disposition540 tkr330 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning40 tkr230 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning500 tkr100 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer226 tkr76 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga035 tkr
Ovriga kortfristiga skulder46 tkr52 tkr
Ovriga langfristiga skulder8 tkr19 tkr
Periodiseringsfonder170 tkr170 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter49 tkr49 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 29 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Eklunds Montage och Service ABHuvudarbetsställe

    Ostdalsgatan 27, 591 32 Motala

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559299-1151

Registreringsdatum

29 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Motala, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
  • SNI 38.110 – Insamling av icke-farligt avfall
  • SNI 43.222 – Ventilationsarbeten
  • SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
  • SNI 43.240 – Andra bygginstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler