swereg

Ekman Projektledning AB

556957-4584Aktiebolagreg. 2014

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Uppsala, Uppsala län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 508 tkr

−18 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

2 265 tkr

−33 % mot föregående år

Soliditet

82 %

+0,3 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Knivsbrunna 53, 754 55 Uppsala

Postadress

Knivsbrunna 53, 754 55 Uppsala

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är projektledning och byggledning inom fastighetsområdet. Bolaget skall även äga och förvalta fastigheter samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska också bedriva utbildning och försäljning i hudvård, makeup, ledarskapsutbildning, coachning och att företaget ska arrangera konferenser, seminarier och event inom skönhets- och hälsobranschen.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20162 328 tkr1 205 tkr–
20172 642 tkr1 490 tkr–
20183 500 tkr1 411 tkr2 830 tkr
20194 100 tkr2 371 tkr3 165 tkr
20203 500 tkr1 478 tkr4 067 tkr
20213 500 tkr1 675 tkr3 702 tkr
20226 000 tkr3 521 tkr6 099 tkr
20234 000 tkr798 tkr4 791 tkr
20245 500 tkr3 398 tkr7 182 tkr
20254 508 tkr2 265 tkr6 490 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,3 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 50,2 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −18 % – branschmedian −1,6 %

Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020201920182017*2016*
Nettoomsättning4 5085 5004 0006 0003 5003 5004 1003 5002 6422 328
Övriga rörelseintäkter016–0213012060––
Rörelseintäkter4 5085 5164 0006 0003 7133 5004 2203 560––
Övriga externa kostnader384397293211310215273350––
Personalkostnader2 1871 7042 9122 2631 3811 7771 5451 768––
Av- och nedskrivningar––––0282828––
Rörelsekostnader2 5712 1013 2052 4741 6902 0211 8462 146––
Rörelseresultat1 9373 4157953 5262 0221 4792 3741 414––
Resultat från andelar i koncernföretag–––0−345–––––
Ränteintäkter och liknande314671––––––
Räntekostnader och liknande1824462133––
Finansiella poster328−173−5−347−1−3−3––
Resultat efter finansiella poster2 2653 3987983 5211 6751 4782 3711 4111 4901 205
Bokslutsdispositioner−5090–0252353540––
Resultat före skatt1 7563 3987983 5211 7001 7132 4061 451––
Skatt på årets resultat315519375729425369516320––
Årets resultat1 4422 8794232 7931 2751 3441 8901 131––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020201920182017*2016*
Materiella anläggningstillgångar–––005482111––
Finansiella anläggningstillgångar7 1078 0133 0121312396394394––
Anläggningstillgångar7 1078 0133 0121312450476505––
Kortfristiga fordringar581601 1033 8261 0251 6322 7332 026––
Kassa och bank1 2165873 7135 1574 1013 4331 4742 053––
Omsättningstillgångar1 2747484 8168 9835 1265 0654 2074 079––
Summa tillgångar8 3818 7607 8288 9955 1395 5154 6844 584––
Aktiekapital5050505050505050––
Bundet eget kapital5050505050505050––
Balanserat resultat4 9984 2534 3173 2572 3777831 2251 649––
Fritt eget kapital6 4407 1324 7416 0493 6524 0173 1152 780––
Eget kapital6 4907 1824 7916 0993 7024 0673 1652 830––
Obeskattade reserver5090––025260295––
Avsättningar––1 000–––––––
Leverantörsskulder944310117171530––
Skatteskulder4746641 3091 3329621 0491 001720––
Kortfristiga skulder1 3831 5782 0372 8961 4371 4241 2591 459––
Summa eget kapital och skulder8 3818 7607 8288 9955 1395 5154 6844 584––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020201920182017*2016*
Medelantal anställda22222222––
Föreslagen utdelning (tkr)638–4881 7323951 640443–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019201820172016
Soliditet82,3 %82 %61,2 %67,8 %72 %74,1 %72 %66,8 %––
Kassalikviditet92 %47 %236 %310 %357 %356 %334 %280 %––
Rörelsemarginal43 %62,1 %19,9 %58,8 %57,8 %42,3 %57,9 %40,4 %––
Vinstmarginal50,2 %61,8 %20 %58,7 %47,9 %42,2 %57,8 %40,3 %56,4 %51,8 %
Omsättningstillväxt−18 %37,5 %−33,3 %71,4 %0 %−14,6 %17,1 %32,5 %––
Avkastning på eget kapital22,2 %40,1 %8,8 %45,8 %34,4 %33,1 %59,7 %40 %––
Omsättning per anställd2 254 tkr2 750 tkr2 000 tkr3 000 tkr1 750 tkr1 750 tkr2 050 tkr1 750 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag13 tkr13 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden13 tkr13 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop–200
Andra langfristiga fordringar6 314 tkr6 000 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden6 314 tkr6 000 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar02 000 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar2 000 tkr1 000 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar2 314 tkr4 000 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav781 tkr2 000 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden781 tkr2 000 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar0−2 000 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar1 700 tkr0
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop481 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar–2 000 tkr
Arets resultat eget kapital1 442 tkr2 879 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat1 442 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−745 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat utdelning2 134 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning745 tkr–
Forandring eget kapital totalt6 490 tkr7 182 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat1 442 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt utdelning2 134 tkr–
Forandring periodiseringsfond−509 tkr0
Forslag disposition6 440 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning5 802 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter44 tkr141 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga14 tkr19 tkr
Ovriga kortfristiga skulder631 tkr699 tkr
Periodiseringsfonder509 tkr0
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar32 tkr0
Skulder koncernforetag kortfristiga050 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter183 tkr122 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Ekman Projektledning ABHuvudarbetsställe

    Knivsbrunna 53, 754 55 Uppsala

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556957-4584

Registreringsdatum

7 januari 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Uppsala, Uppsala län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Övriga registrerade namn

1 st

  • Ekmans Hudvård – särskilt företagsnamn, registrerat 23 september 2026. För den del av verksamheten som avser Ekmans Hudvård så bedrivs utbildning och försäljning i hudvård, makeup, ledarskapsutbildning, coachning. Samt arrangera konferenser, seminarier och event inom skönhets- och hälsobranschen.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler