Ekman Ventures AB
559188-4076Aktiebolagreg. 2018
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
33 tkr
Resultat efter fin. poster
27 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Scheelevägen 27, 223 70 Lund
Postadress
c/o Tobias Ekman, Scheelevägen 27, 223 70 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 840 tkr | 275 tkr | – |
| 2020 | 803 tkr | 242 tkr | – |
| 2021 | 700 tkr | 12 tkr | 364 tkr |
| 2022 | 305 tkr | 121 tkr | 436 tkr |
| 2023 | 281 tkr | −8 tkr | 427 tkr |
| 2024 | 70 tkr | −95 tkr | 395 tkr |
| 2025 | 33 tkr | 27 tkr | 416 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 81,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −52,5 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 | 70 | 281 | 305 | 700 | 803 | 840 |
| Rörelseintäkter | 33 | 70 | 281 | 305 | 700 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 47 | 21 | 58 | 52 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 118 | 269 | 95 | 636 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 165 | 290 | 153 | 687 | – | – |
| Rörelseresultat | 26 | −95 | −9 | 152 | 13 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −31 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | −31 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | −95 | −8 | 121 | 12 | 242 | 275 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 65 | 0 | −30 | −3 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | −30 | −8 | 91 | 9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 3 | 0 | 19 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 21 | −32 | −8 | 72 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 712 | 712 | 712 | 752 | 705 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 712 | 712 | 712 | 752 | 705 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 47 | 87 | 56 | 26 | – | – |
| Kassa och bank | 33 | 97 | 132 | 98 | 208 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 60 | 145 | 219 | 153 | 234 | – | – |
| Summa tillgångar | 772 | 857 | 931 | 905 | 939 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 345 | 377 | 386 | 314 | 307 | – | – |
| Fritt eget kapital | 366 | 345 | 377 | 386 | 314 | – | – |
| Eget kapital | 416 | 395 | 427 | 436 | 364 | – | – |
| Obeskattade reserver | 93 | 93 | 158 | 158 | 128 | – | – |
| Långfristiga skulder | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 3 | – | 0 | −4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 119 | 96 | 62 | 197 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 772 | 857 | 931 | 905 | 939 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,5 % | 54,7 % | 59,4 % | 62 % | 49,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 468 % | 122 % | 229 % | 249 % | 119 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 79,6 % | −136,3 % | −3,2 % | 49,8 % | 1,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 81,6 % | −135,1 % | −2,9 % | 39,6 % | 1,7 % | 30,1 % | 32,8 % |
| Omsättningstillväxt | −52,5 % | −75,1 % | −7,8 % | −56,4 % | −12,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 % | −8,2 % | −1,9 % | 16,5 % | 1,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 33 tkr | 70 tkr | 281 tkr | 305 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 712 tkr | 712 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 712 tkr | 712 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 21 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 416 tkr | 395 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 21 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 65 tkr |
| Forslag disposition | 366 tkr | 345 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 366 tkr | 345 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 116 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 250 tkr | 250 tkr |
| Periodiseringsfonder | 93 tkr | 93 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ekman Ventures ABHuvudarbetsställe
Scheelevägen 27, 223 70 Lund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559188-4076
Registreringsdatum
21 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.