Ekmark Film & Foto AB
559176-0953Aktiebolagreg. 2018
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tappvägen 12, 168 78 Bromma
Postadress
c/o Fredrik Ekmark, Tappvägen 12, 168 78 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom filmproduktion i alla dess former samt fotografisk och grafisk produktion. Detta inkluderar men är inte begränsat till reklamfilm, presentationsfilm, företagsfilm, bröllopsfilm, produktfilm, bröllopsfotografering, produktfotografering, porträttfotografering, gruppfotografering, reklamfotografering, naturfotografering, kortfilm, långfilm, konstfilm, modefilm och grafisk design. Företaget ska även driva konsultverksamhet, hyra ut studioyta och sälja eget producerat material till direktkund i form av fotografiska posters.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 603 tkr | 9 tkr | 57 tkr |
| 2020 | 659 tkr | 8 tkr | 63 tkr |
| 2021 | 518 tkr | −40 tkr | 23 tkr |
| 2022 | 91 tkr | 7 tkr | 30 tkr |
| 2023 | 8 tkr | 1 tkr | 30 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −6 tkr | 24 tkr |
| 2025 | 6 tkr | −4 tkr | 20 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,1 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −63,5 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −610 000 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 | −0 | 8 | 91 | 518 | 659 | 603 | – |
| Rörelseintäkter | 6 | −0 | 8 | 91 | 518 | 659 | 603 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 3 | 13 | 34 | 53 | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 7 | 7 | 48 | 120 | 175 | 191 | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 33 | 425 | 442 | 349 | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 7 | 7 | 84 | 558 | 651 | 594 | – |
| Rörelseresultat | −4 | −7 | 1 | 7 | −40 | 8 | 9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −6 | 1 | 7 | −40 | 8 | 9 | – |
| Resultat före skatt | −4 | −6 | 1 | 7 | −40 | 8 | 9 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 2 | 2 | – |
| Årets resultat | −4 | −6 | 1 | 7 | −40 | 6 | 7 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 3 | 3 | 3 | 3 | 13 | 29 | 70 | – |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 20 | 10 | 6 | 32 | 29 | 90 | – |
| Kassa och bank | 6 | 5 | 20 | 30 | 40 | 96 | 40 | – |
| Omsättningstillgångar | 27 | 25 | 30 | 36 | 72 | 124 | 131 | – |
| Summa tillgångar | 27 | 25 | 30 | 36 | 72 | 124 | 131 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −26 | −20 | −20 | −27 | 13 | 7 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −30 | −26 | −20 | −20 | −27 | 13 | 7 | – |
| Eget kapital | 20 | 24 | 30 | 30 | 23 | 63 | 57 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 1 | 0 | 6 | 49 | 61 | 74 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 27 | 25 | 30 | 36 | 72 | 124 | 131 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,1 % | 95,5 % | 100 % | 82,1 % | 32 % | 50,7 % | 43,5 % | – |
| Kassalikviditet | 387 % | 2 206 % | – | 558 % | 147 % | 203 % | 177 % | – |
| Rörelsemarginal | −65,2 % | 653 400 % | 8,2 % | 7,6 % | −7,8 % | 1,2 % | 1,5 % | – |
| Vinstmarginal | −63,5 % | 641 700 % | 8,7 % | 7,6 % | −7,8 % | 1,2 % | 1,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | −610 000 % | −100 % | −91,8 % | −82,4 % | −21,5 % | 9,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −19,2 % | −26,7 % | 2,2 % | 23,2 % | −176,1 % | 9,8 % | 12,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 91 tkr | 518 tkr | 659 tkr | 603 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −655 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 655 |
| Forandring eget kapital totalt | 20 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −30 tkr | −26 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −30 tkr | −26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 19 okt. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ekmark Film & Foto ABHuvudarbetsställe
Tappvägen 12, 168 78 Bromma
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559176-0953
Registreringsdatum
19 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
- SNI 59.120 – Efterproduktion av film, video och tv-program
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.