swereg

Elbyrån Fastigheter i Skillingaryd AB

556527-0021Aktiebolagreg. 1995

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vaggeryd, Jönköpings län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

554 tkr

+3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

391 tkr

+10 % mot föregående år

Soliditet

27 %

+9,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Karlavägen 27, 567 30 Vaggeryd

Postadress

Karlavägen 27, 567 30 Vaggeryd

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva fastighetsservice samt elektrisk installationsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2023178 tkr40 tkr376 tkr
2024538 tkr354 tkr499 tkr
2025554 tkr391 tkr777 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 27,4 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 70,6 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning554538178
Övriga rörelseintäkter–05
Rörelseintäkter554538183
Övriga externa kostnader10511295
Av- och nedskrivningar504620
Rörelsekostnader155159114
Rörelseresultat39937968
Ränteintäkter och liknande−000
Räntekostnader och liknande92528
Finansiella poster−9−25−28
Resultat efter finansiella poster39135440
Bokslutsdispositioner−40−2000
Resultat före skatt35115440
Skatt på årets resultat72328
Årets resultat27812232

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar2 4902 5412 388
Anläggningstillgångar2 4902 5412 388
Kortfristiga fordringar1033
Kassa och bank33426991
Omsättningstillgångar34427294
Summa tillgångar2 8352 8132 482
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat379256225
Fritt eget kapital657379256
Eget kapital777499376
Långfristiga skulder0343401
Leverantörsskulder4––
Skatteskulder60462
Kortfristiga skulder2 0581 9711 705
Summa eget kapital och skulder2 8352 8132 482

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet27,4 %17,7 %15,2 %
Kassalikviditet17 %14 %6 %
Rörelsemarginal72,1 %70,4 %38,3 %
Vinstmarginal70,6 %65,8 %22,5 %
Omsättningstillväxt3 %202,3 %–
Avkastning på eget kapital35,8 %24,5 %8,4 %
Omsättning per anställd–––
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital278 tkr122 tkr
Byggnader mark2 490 tkr2 541 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden2 797 tkr2 797 tkr
Byggnader mark avskrivningar306 tkr256 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop0199 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar50 tkr46 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat278 tkr122 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−122 tkr−32 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning122 tkr32 tkr
Forandring eget kapital totalt777 tkr499 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat278 tkr122 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition657 tkr379 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning657 tkr379 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter10 tkr3 tkr
Lamnade koncernbidrag40 tkr200 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar0113 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga011
Ovriga kortfristiga skulder24 tkr31 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut058 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0343 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga1 857 tkr1 817 tkr
Stallda sakerheter2 000 tkr2 000 tkr
Stallda sakerheter fastighetsinteckningar1 400 tkr1 400 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar600 tkr600 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter114 tkr20 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Elbyrån Fastigheter i Skillingaryd ABHuvudarbetsställe

    Karlavägen 27, 567 30 Vaggeryd

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556527-0021

Registreringsdatum

11 december 1995

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vaggeryd, Jönköpings län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer
  • SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler