Eldbrand AB
559341-8907Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 tkr
Resultat efter fin. poster
−945 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bråvallagatan 9 B, 113 36 Stockholm
Postadress
c/o Erik Brandsma, Bråvallagatan 9 B, 113 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget förvaltar skog, mark och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet inklusive uthyrning av fastigheter och rådgivning inom hållbart land- och skogsbruk.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 606 tkr | −201 tkr | 10 789 tkr |
| 2024 | 4 tkr | −1 662 tkr | 9 118 tkr |
| 2025 | 4 tkr | −945 tkr | 8 173 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −23 625 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 | 4 | 606 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 300 | 180 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 304 | 184 | 606 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 477 | 1 217 | 138 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 561 | 561 | 554 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 038 | 1 778 | 693 | – | – |
| Rörelseresultat | −734 | −1 594 | −86 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 212 | 68 | 115 | – | – |
| Finansiella poster | −211 | −68 | −115 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −945 | −1 662 | −201 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −945 | −1 662 | −201 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 9 | – | – | – |
| Årets resultat | −945 | −1 671 | −201 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 853 | 16 414 | 16 975 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 853 | 16 414 | 16 975 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 185 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 886 | 136 | 236 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 994 | 320 | 254 | 25 | – |
| Summa tillgångar | 16 847 | 16 734 | 17 228 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 9 093 | 10 764 | 10 965 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 8 148 | 9 093 | 10 764 | 0 | – |
| Eget kapital | 8 173 | 9 118 | 10 789 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 8 498 | 5 400 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 116 | 13 | 84 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 19 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 177 | 2 216 | 6 439 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 847 | 16 734 | 17 228 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,5 % | 54,5 % | 62,6 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 562 % | 14 % | 4 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18 349,5 % | −38 626 % | −14,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −23 625 % | −40 271,4 % | −33,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −99,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | −18,3 % | −1,9 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −945 tkr | −1 671 tkr |
| Byggnader mark | 14 837 tkr | 15 009 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 15 453 tkr | 15 453 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 616 tkr | 444 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 172 tkr | 172 tkr |
| Byggnader mark nedskrivningar | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −945 tkr | −1 671 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 671 tkr | 201 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 671 tkr | −201 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 9 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −945 tkr | −1 671 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 8 148 tkr | 9 093 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 148 tkr | 9 093 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | −17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 241 tkr | 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 289 tkr | 289 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 48 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 400 tkr | 5 400 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 775 tkr | 1 147 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 212 tkr | 2 212 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 437 tkr | 1 065 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 372 tkr | 372 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 94 tkr | 201 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 2 169 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 098 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 400 tkr | 5 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 21 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Eldbrand ABHuvudarbetsställe
Bråvallagatan 9 B, 113 36 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559341-8907
Registreringsdatum
21 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.