Eldhav AB
559433-3345Aktiebolagreg. 2023
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
187 tkr
Resultat efter fin. poster
−37 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maria Trappgränd 7 A Lgh 1203, 118 20 Stockholm
Postadress
Maria Trappgränd 7 A Lgh 1203, 118 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsult inom segling, säkerhet och föredragshållare.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 521 tkr | 118 tkr | 96 tkr |
| 2024 | 466 tkr | 30 tkr | 119 tkr |
| 2025 | 187 tkr | −37 tkr | 112 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −19,6 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −59,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 187 | 466 | 521 | – |
| Rörelseintäkter | 187 | 466 | 521 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 9 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 50 | 51 | 58 | – |
| Personalkostnader | 161 | 371 | 345 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 223 | 436 | 403 | – |
| Rörelseresultat | −36 | 30 | 118 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −1 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | 30 | 118 | – |
| Bokslutsdispositioner | 29 | 0 | −29 | – |
| Resultat före skatt | −8 | 30 | 89 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 18 | – |
| Årets resultat | −8 | 23 | 71 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 26 | 33 | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 26 | 33 | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 19 | 17 | – |
| Kassa och bank | 95 | 142 | 94 | – |
| Omsättningstillgångar | 119 | 160 | 110 | – |
| Summa tillgångar | 139 | 187 | 143 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 94 | 71 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 87 | 94 | 71 | – |
| Eget kapital | 112 | 119 | 96 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 29 | 29 | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 18 | – |
| Kortfristiga skulder | 27 | 38 | 18 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 139 | 187 | 143 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,5 % | 76,3 % | 83 % | – |
| Kassalikviditet | 439 % | 418 % | 600 % | – |
| Rörelsemarginal | −19,2 % | 6,4 % | 22,7 % | – |
| Vinstmarginal | −19,6 % | 6,4 % | 22,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −59,9 % | −10,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,7 % | 19,6 % | 74 % | – |
| Omsättning per anställd | 187 tkr | 466 tkr | 521 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 112 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −8 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 29 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 87 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 87 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 20 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 13 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 33 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 29 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 9 maj 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Eldhav ABHuvudarbetsställe
Maria Trappgränd 7 A Lgh 1203, 118 20 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559433-3345
Registreringsdatum
9 maj 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 82.990 – Diverse övrig stödverksamhet till företag
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.