Elegant Herr & Dam Skrädderi AB
559029-9722Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 412 tkr
Resultat efter fin. poster
226 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nobelvägen 85, 214 33 Malmö
Postadress
Nobelvägen 85, 214 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skrädderiverksamhet, handel med konfektion, kemtvätt samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 462 tkr | 14 tkr | – |
| 2019 | 1 641 tkr | 692 tkr | – |
| 2020 | 1 191 tkr | 303 tkr | 745 tkr |
| 2021 | 1 416 tkr | 569 tkr | 1 085 tkr |
| 2022 | 1 962 tkr | 790 tkr | 1 555 tkr |
| 2023 | 2 304 tkr | 617 tkr | 1 024 tkr |
| 2024 | 1 551 tkr | 81 tkr | 870 tkr |
| 2025 | 1 412 tkr | 226 tkr | 697 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,7 % – branschmedian 50,5 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt −9 % – branschmedian 1,2 %
Median för 247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 412 | 1 551 | 2 304 | 1 962 | 1 416 | 1 191 | 1 641 | 1 462 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 50 | 81 | 228 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 412 | 1 551 | 2 304 | 2 012 | 1 497 | 1 419 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 8 | 12 | 31 | 18 | 36 | 42 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 200 | 167 | 191 | 163 | 185 | 194 | – | – |
| Personalkostnader | 992 | 1 323 | 1 489 | 1 044 | 704 | 864 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 3 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 199 | 1 505 | 1 711 | 1 224 | 928 | 1 116 | – | – |
| Rörelseresultat | 213 | 46 | 593 | 788 | 570 | 303 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 36 | 24 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 35 | 24 | 3 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 226 | 81 | 617 | 790 | 569 | 303 | 692 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 165 | −150 | −198 | −140 | −75 | – | – |
| Resultat före skatt | 226 | 246 | 467 | 592 | 429 | 228 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 49 | 56 | 98 | 123 | 89 | 49 | – | – |
| Årets resultat | 177 | 190 | 368 | 470 | 340 | 179 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 268 | – | – |
| Varulager | 37 | 37 | 40 | 44 | 59 | 62 | – | – |
| Kundfordringar | 123 | 126 | 113 | 142 | 162 | 166 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 284 | 245 | 333 | 355 | 316 | 93 | – | – |
| Kassa och bank | 781 | 1 050 | 1 333 | 1 630 | 931 | 716 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 102 | 1 332 | 1 706 | 2 029 | 1 307 | 872 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 367 | 1 597 | 1 971 | 2 294 | 1 572 | 1 140 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 470 | 630 | 605 | 1 035 | 695 | 516 | – | – |
| Fritt eget kapital | 647 | 820 | 974 | 1 505 | 1 035 | 695 | – | – |
| Eget kapital | 697 | 870 | 1 024 | 1 555 | 1 085 | 745 | – | – |
| Obeskattade reserver | 563 | 563 | 728 | 578 | 380 | 240 | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 25 | 46 | 33 | 29 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 32 | 66 | 40 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 164 | 219 | 161 | 106 | 155 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 367 | 1 597 | 1 971 | 2 294 | 1 572 | 1 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | 350 | 344 | 900 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,7 % | 82,5 % | 81,3 % | 87,8 % | 88,3 % | 82,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 994 % | 789 % | 760 % | 1 232 % | 1 173 % | 523 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 15 % | 3 % | 25,8 % | 40,2 % | 40,2 % | 25,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16 % | 5,2 % | 26,8 % | 40,3 % | 40,2 % | 25,4 % | 42,2 % | 1 % |
| Omsättningstillväxt | −9 % | −32,7 % | 17,4 % | 38,6 % | 18,9 % | −27,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 21,9 % | 36 % | 30,2 % | 31,3 % | 24 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 706 tkr | 776 tkr | – | 1 962 tkr | 1 416 tkr | 596 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 265 tkr | 265 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 265 tkr | 265 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 177 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 177 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | −368 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 697 tkr | 870 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 177 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | 344 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 165 tkr |
| Forskott fran kunder | 32 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition | 647 tkr | 820 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 197 tkr | 470 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 85 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 85 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 37 tkr | 37 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 39 tkr |
| Periodiseringsfonder | 563 tkr | 563 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 101 tkr | 73 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 36 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Elegant Herr & Dam Skrädderi ABHuvudarbetsställe
Nobelvägen 85, 214 33 Malmö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559029-9722
Registreringsdatum
12 oktober 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 14.210 – Tillverkning av gång- och ytterkläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.