Elektriska Macken Sverige AB
556658-0725Aktiebolagreg. 2004
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
444 tkr
Resultat efter fin. poster
−34 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stationsvägen 6, 724 75 Västerås
Postadress
Stationsvägen 6, 724 75 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är elfordonladdning med försäljning av drivmedel till elektriska fordon. Detta genom både egenägda laddstationer samt kundägda laddstationer där vi erbjuder kompletta tjänstepaket innehållande debiteringstjänster, driftövervakning, larmhantering, service & underhåll. Samt konsultverksamhet & projektledning inom projektering & byggnation av laddstationer för elektriska fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 9 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −15 tkr | – |
| 2020 | 186 tkr | −8 tkr | 103 tkr |
| 2021 | 90 tkr | 60 tkr | 148 tkr |
| 2022 | 263 tkr | 137 tkr | 230 tkr |
| 2023 | 480 tkr | −42 tkr | 230 tkr |
| 2024 | 978 tkr | 47 tkr | 267 tkr |
| 2025 | 444 tkr | −34 tkr | 233 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −7,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −54,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 444 | 978 | 480 | 263 | 90 | 186 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 444 | 1 003 | 480 | 263 | 90 | 186 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 356 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | −33 | 625 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 466 | 152 | 64 | 78 | 15 | 14 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 131 | – | 0 | 14 | 179 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 90 | 44 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 478 | 954 | 509 | 121 | 29 | 193 | – | – |
| Rörelseresultat | −34 | 49 | −30 | 141 | 61 | −7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 13 | 4 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −13 | −4 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | 47 | −42 | 137 | 60 | −8 | −15 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 43 | −34 | −9 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −34 | 47 | 1 | 103 | 51 | −8 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 0 | 21 | 6 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −34 | 37 | 0 | 82 | 45 | −8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 322 | 368 | 546 | 176 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 322 | 368 | 546 | 176 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 25 | 420 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 239 | 420 | 116 | 117 | 137 | – | – |
| Kassa och bank | 419 | 358 | 255 | 147 | 116 | 34 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 474 | 597 | 675 | 263 | 233 | 171 | – | – |
| Summa tillgångar | 796 | 965 | 1 221 | 438 | 233 | 171 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 167 | 130 | 130 | 48 | 3 | 11 | – | – |
| Fritt eget kapital | 133 | 167 | 130 | 130 | 48 | 3 | – | – |
| Eget kapital | 233 | 267 | 230 | 230 | 148 | 103 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 43 | 9 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 120 | 361 | 25 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −21 | 0 | 16 | 21 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 563 | 697 | 991 | 165 | 76 | 68 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 796 | 965 | 1 221 | 438 | 233 | 171 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,3 % | 27,7 % | 18,8 % | 60,2 % | 66,5 % | 60,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 84 % | 86 % | 68 % | 159 % | 306 % | 250 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,8 % | 5 % | −6,2 % | 53,8 % | 67,6 % | −3,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,7 % | 4,8 % | −8,8 % | 52,1 % | 66,7 % | −4,3 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −54,6 % | 103,8 % | 82,5 % | 192,2 % | −51,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,7 % | 13,9 % | 0,1 % | 35,6 % | 30,5 % | −7,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 263 tkr | 90 tkr | 186 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −34 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −34 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −37 tkr | −258 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 37 tkr | 258 |
| Forandring eget kapital totalt | 233 tkr | 267 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −34 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 133 tkr | 167 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 133 tkr | 167 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 219 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | −44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 44 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 322 tkr | 368 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 460 tkr | 460 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 138 tkr | 92 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 46 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 567 tkr | 567 tkr |
| Redovisningsmedel | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 179 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Elektriska Macken Sverige ABHuvudarbetsställe
Stationsvägen 6, 724 75 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556658-0725
Registreringsdatum
19 mars 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.210 – Elinstallationer
- SNI 35.150 – Handel med elektricitet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.