Elevatus AB
559329-9018Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
998 tkr
Resultat efter fin. poster
92 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
1
Startsida - Elevatus Group
Your partner for premium skincare Elevatus Group delivers carefully selected international skincare and beauty brands, with a focus on quality and sustainable partnerships in the Scandinavian market. We ensure transparency and professionalism from import to sales, making us a trusted partner. Read m
elevatus.se
Adresser
Besöksadress
Stagneliusvägen 33, 112 59 Stockholm
Postadress
c/o Andrea Gunnarsson, Stagneliusvägen 33, 112 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med värdepapper, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt friskvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 190 tkr | 40 tkr | – |
| 2023 | 150 tkr | −40 tkr | – |
| 2024 | 495 tkr | 63 tkr | 74 tkr |
| 2025 | 998 tkr | 92 tkr | 155 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 9,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 101,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 998 | 495 | 150 | 190 |
| Rörelseintäkter | 998 | 495 | – | – |
| Handelsvaror | 202 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 103 | – | – |
| Personalkostnader | 479 | 329 | – | – |
| Rörelsekostnader | 906 | 434 | – | – |
| Rörelseresultat | 91 | 61 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 63 | −40 | 40 |
| Resultat före skatt | 92 | 63 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 81 | 58 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 158 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 73 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 132 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 58 | 130 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 348 | 247 | – | – |
| Summa tillgångar | 348 | 247 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 49 | −9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 130 | 49 | – | – |
| Eget kapital | 155 | 74 | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 192 | 173 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 348 | 247 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,6 % | 30 % | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 143 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 12,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,2 % | 12,7 % | −26,7 % | 21,1 % |
| Omsättningstillväxt | 101,6 % | 230 % | −21,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 % | 79 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 998 tkr | 495 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 81 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 81 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 155 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 81 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 130 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 130 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 158 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 126 tkr | 167 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Elevatus ABHuvudarbetsställe
Stagneliusvägen 33, 112 59 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559329-9018
Registreringsdatum
9 augusti 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.752 – Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 46.189 – Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.