Elfvings Mekanik & EL AB
559468-1784Aktiebolagreg. 2024
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 177 tkr
Resultat efter fin. poster
92 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oxnö 2, 725 91 Västerås
Postadress
c/o Daniel Elfving, Oxnö 2, 725 91 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service och reparationer av bilar, maskiner, legotillverkning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 567 tkr | 244 tkr | 219 tkr |
| 2025 | 1 177 tkr | 92 tkr | 243 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,1 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt 107,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 177 | 567 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 177 | 567 |
| Råvaror och förnödenheter | 602 | 231 |
| Övriga externa kostnader | 319 | 80 |
| Personalkostnader | 101 | – |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 085 | 323 |
| Rörelseresultat | 92 | 243 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 244 |
| Bokslutsdispositioner | −61 | – |
| Resultat före skatt | 31 | 244 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 51 |
| Årets resultat | 25 | 194 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 350 | 227 |
| Anläggningstillgångar | 350 | 227 |
| Varulager | 1 | 8 |
| Kundfordringar | 16 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 44 |
| Kassa och bank | 117 | 141 |
| Omsättningstillgångar | 180 | 192 |
| Summa tillgångar | 529 | 419 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 194 | – |
| Fritt eget kapital | 218 | 194 |
| Eget kapital | 243 | 219 |
| Obeskattade reserver | 61 | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 81 |
| Skatteskulder | 16 | 33 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 201 |
| Summa eget kapital och skulder | 529 | 419 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 55,1 % | 52,1 % |
| Kassalikviditet | 79 % | 92 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 42,9 % |
| Vinstmarginal | 7,8 % | 43,1 % |
| Omsättningstillväxt | 107,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 88,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 177 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 61 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −194 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 194 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −61 tkr | – |
| Forslag disposition | 218 tkr | 194 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 218 tkr | 194 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 173 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 136 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 136 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 tkr | 8 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 177 tkr | 227 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 239 tkr | 239 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 62 tkr | 12 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 239 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 27 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 156 tkr | 83 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 43 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 49 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 6 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 49 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 37 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 16 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Elfvings Mekanik & EL ABHuvudarbetsställe
Oxnö 2, 725 91 Västerås
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559468-1784
Registreringsdatum
16 januari 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.