Elinas Under AB
556862-0842Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−140 tkr
Soliditet
−581 895 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eriksbergsgatan 1 A, 114 29 Stockholm
Postadress
c/o Birger Jarls Under, Eriksbergsgatan 1 A, 114 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja damkläder, underkläder och smycken samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 734 tkr | 69 tkr | – |
| 2020 | 490 tkr | −857 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | −342 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −140 tkr | −483 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −581 895,2 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 490 | 734 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 32 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 173 | 12 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | −9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 173 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −140 | −3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −140 | −7 | −857 | 69 |
| Resultat före skatt | −141 | −7 | – | – |
| Årets resultat | −141 | −7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 0 | 11 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 12 | – | – |
| Summa tillgångar | 0 | 12 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −392 | −385 | – | – |
| Fritt eget kapital | −533 | −392 | – | – |
| Eget kapital | −483 | −342 | – | – |
| Långfristiga skulder | 471 | 287 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 67 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −581 895,2 % | −2 740,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 19 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −174,9 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −33,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 % | 2,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −141 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −141 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −483 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −141 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | −533 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −533 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 55 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 471 tkr | 287 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Elinas Under ABHuvudarbetsställe
Eriksbergsgatan 1 A, 114 29 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556862-0842
Registreringsdatum
23 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.