Elisabeth Falk Sverige AB
556832-2563Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
47 tkr
Resultat efter fin. poster
−23 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Katarina Västra Kyrkogata 6 A 1TR, 116 25 Stockholm
Postadress
Katarina Västra Kyrkogata 6 A 1TR, 116 25 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva personaluthyrning, rekrytering, utbildning, äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 277 tkr | 623 tkr | – |
| 2018 | 694 tkr | 54 tkr | – |
| 2019 | 930 tkr | 961 tkr | 1 218 tkr |
| 2020 | 663 tkr | 21 tkr | 1 119 tkr |
| 2021 | 1 208 tkr | 2 270 tkr | 2 042 tkr |
| 2022 | 1 116 tkr | 510 tkr | 2 208 tkr |
| 2023 | 540 tkr | 865 tkr | 2 605 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −720 tkr | 2 408 tkr |
| 2025 | 47 tkr | −23 tkr | 2 328 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal −48,2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 | 0 | 540 | 1 116 | 1 208 | 663 | 930 | 694 | 1 277 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 49 | 0 | 561 | 1 116 | 1 208 | 663 | 930 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 325 | 323 | 399 | 239 | 460 | 168 | 175 | – | – |
| Personalkostnader | 404 | 396 | 389 | 387 | 400 | 599 | 374 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 13 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 37 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 749 | 738 | 845 | 640 | 860 | 767 | 550 | – | – |
| Rörelseresultat | −700 | −738 | −284 | 477 | 348 | −105 | 380 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 12 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 677 | 18 | 1 149 | 33 | 1 922 | 126 | 581 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −720 | 865 | 510 | 2 270 | 21 | 961 | 54 | 623 |
| Bokslutsdispositioner | 180 | 743 | −113 | −57 | −454 | 113 | −149 | – | – |
| Resultat före skatt | 157 | 23 | 752 | 453 | 1 816 | 134 | 812 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 19 | 165 | 97 | 393 | 34 | 163 | – | – |
| Årets resultat | 120 | 3 | 587 | 356 | 1 423 | 100 | 649 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 105 | 125 | 144 | 133 | 80 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 818 | 1 475 | 1 645 | 3 214 | 2 891 | 1 484 | 1 674 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 924 | 1 600 | 1 789 | 3 347 | 2 971 | 1 484 | 1 674 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 347 | 0 | 322 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 175 | 38 | 603 | 78 | 451 | 19 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 164 | 352 | – | – |
| Kassa och bank | 2 003 | 1 481 | 2 575 | 428 | 886 | 83 | 130 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 102 | 1 656 | 2 613 | 1 031 | 965 | 698 | 501 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 025 | 3 256 | 4 402 | 4 378 | 3 935 | 2 182 | 2 175 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 158 | 2 355 | 1 968 | 1 802 | 569 | 968 | 519 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 278 | 2 358 | 2 555 | 2 158 | 1 992 | 1 069 | 1 168 | – | – |
| Eget kapital | 2 328 | 2 408 | 2 605 | 2 208 | 2 042 | 1 119 | 1 218 | – | – |
| Obeskattade reserver | 423 | 603 | 1 346 | 1 233 | 1 176 | 722 | 835 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 13 | 153 | 232 | 0 | 43 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 274 | 245 | 451 | 938 | 718 | 341 | 121 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 025 | 3 256 | 4 402 | 4 378 | 3 935 | 2 182 | 2 175 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 200 | 200 | 190 | 190 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 88,7 % | 83,5 % | 72,8 % | 75,6 % | 77,6 % | 86,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 766 % | 676 % | 579 % | 110 % | 134 % | 205 % | 413 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1 476,5 % | – | −52,6 % | 42,7 % | 28,8 % | −15,8 % | 40,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −48,2 % | – | 160,1 % | 45,7 % | 187,8 % | 3,2 % | 103,4 % | 7,9 % | 48,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −51,6 % | −7,6 % | 82,4 % | −28,7 % | 34,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | 0,2 % | 22,5 % | 16,1 % | 69,7 % | 9 % | 53,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 47 tkr | 0 tkr | 540 tkr | 1 116 tkr | 1 208 tkr | 663 tkr | 930 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 818 tkr | 1 475 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 818 tkr | 1 475 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 048 tkr | 1 196 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 391 tkr | 1 027 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 120 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 120 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 180 tkr | 743 tkr |
| Forslag disposition | 2 278 tkr | 2 358 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 978 tkr | 2 158 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 97 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 71 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 98 tkr | 175 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 274 tkr | 245 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 80 tkr | 80 tkr |
| Periodiseringsfonder | 423 tkr | 603 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 675 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Elisabeth Falk Sverige ABHuvudarbetsställe
Katarina Västra Kyrkogata 6 A 1TR, 116 25 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556832-2563
Registreringsdatum
14 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.