swereg

Elit installationer Gbg AB

559322-2515Aktiebolagreg. 2021

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Göteborg, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 694 tkr

+35 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

124 tkr

+42 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+3,4 p.e. mot föregående år

Anställda

4

+300 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rosenapelgatan 25, 417 11 Göteborg

Postadress

c/o Birhat Kazan, Rosenapelgatan 25, 417 11 Göteborg

Verksamhetsbeskrivning

Verksamheten kommer att drivas inom elektriska arbete och elektriska material försäljning -Montering -Demontering - Service inom el samt bedriva byggverksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021335 tkr131 tkr129 tkr
20222 175 tkr585 tkr593 tkr
20231 650 tkr86 tkr660 tkr
20241 998 tkr87 tkr576 tkr
20252 694 tkr124 tkr673 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56,7 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 34,8 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning2 6941 9981 6502 175335
Förändring av lager12334124
Övriga rörelseintäkter3411–––
Rörelseintäkter2 7402 0421 6542 176359
Råvaror och förnödenheter978957886811186
Övriga externa kostnader39927615914837
Personalkostnader1 1306475116200
Av- och nedskrivningar895611114
Rörelsekostnader2 5961 9351 5671 590227
Rörelseresultat14410887586131
Ränteintäkter och liknande000––
Räntekostnader och liknande2021110
Finansiella poster−20−21−1−10
Resultat efter finansiella poster1248786585131
Resultat före skatt1248786585131
Skatt på årets resultat27212012127
Årets resultat976666464104

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar367356294051
Finansiella anläggningstillgångar8––––
Anläggningstillgångar374356294051
Varulager7462292524
Kundfordringar34417534048838
Kortfristiga fordringar38751734248838
Kassa och bank351144625503140
Omsättningstillgångar8127239961 016203
Summa tillgångar1 1861 0791 0251 056254
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat5514855681040
Fritt eget kapital648551635568104
Eget kapital673576660593129
Långfristiga skulder263301505050
Leverantörsskulder731198729
Skatteskulder474014014827
Kortfristiga skulder25120231541375
Summa eget kapital och skulder1 1861 0791 0251 056254

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda41110
Föreslagen utdelning (tkr)20001500–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet56,7 %53,4 %64,3 %56,2 %50,9 %
Kassalikviditet294 %328 %306 %240 %239 %
Rörelsemarginal5,4 %5,4 %5,3 %26,9 %39,3 %
Vinstmarginal4,6 %4,4 %5,2 %26,9 %39,3 %
Omsättningstillväxt34,8 %21,1 %−24,1 %549,9 %–
Avkastning på eget kapital14,4 %11,5 %10,1 %78,2 %80,7 %
Omsättning per anställd674 tkr1 998 tkr1 650 tkr2 175 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar8 tkr–
Arets resultat eget kapital97 tkr66 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat97 tkr66 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−66 tkr−66 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning66 tkr66 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–150 tkr
Forslag disposition648 tkr551 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning448 tkr551 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter9 tkr341 tkr
Inventarier verktyg installationer367 tkr356 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden537 tkr437 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar170 tkr81 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop100 tkr382 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar89 tkr56 tkr
Lager ravaror fornodenheter74 tkr62 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar263 tkr292 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr627
Ovriga kortfristiga skulder130 tkr161 tkr
Ovriga langfristiga skulder09 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut263 tkr292 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter00

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Elit installationer Gbg ABHuvudarbetsställe

    Rosenapelgatan 25, 417 11 Göteborg

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559322-2515

Registreringsdatum

11 juni 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler