Elitentmedical AB
559036-7875Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
517 tkr
Resultat efter fin. poster
347 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Borgmästargatan 16, 116 29 Stockholm
Postadress
c/o Margolin, Borgmästargatan 16, 116 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva praktik, tillhandahålla konsulttjänster samt förmedla tjänster inom det medicinska området samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets verksamhet ska också vara att utveckla och implementera, samt bedriva export och import av medicintekniska instrument och produkter samt att förvalta och bedriva handel med aktier, värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 342 tkr | 156 tkr | – |
| 2020 | 428 tkr | 254 tkr | – |
| 2021 | 551 tkr | 338 tkr | 982 tkr |
| 2022 | 707 tkr | 512 tkr | 1 385 tkr |
| 2023 | 619 tkr | 348 tkr | 1 657 tkr |
| 2024 | 532 tkr | 381 tkr | 1 857 tkr |
| 2025 | 517 tkr | 347 tkr | 1 931 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 67,1 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −2,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 517 | 532 | 619 | 707 | 551 | 428 | 342 |
| Rörelseintäkter | 517 | 532 | 619 | 707 | 551 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 172 | 175 | 269 | 180 | 185 | – | – |
| Personalkostnader | 24 | 19 | 22 | 15 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 196 | 194 | 291 | 195 | 213 | – | – |
| Rörelseresultat | 321 | 337 | 328 | 512 | 338 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 46 | 20 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 26 | 44 | 20 | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | 381 | 348 | 512 | 338 | 254 | 156 |
| Resultat före skatt | 347 | 381 | 348 | 512 | 338 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 73 | 81 | 75 | 109 | 71 | – | – |
| Årets resultat | 274 | 300 | 273 | 403 | 267 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 214 | 155 | 124 | 135 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 2 193 | 1 967 | 1 776 | 1 597 | 1 149 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 408 | 2 121 | 1 900 | 1 732 | 1 249 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 525 | 2 238 | 2 017 | 1 849 | 1 366 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 607 | 1 507 | 1 335 | 932 | 664 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 881 | 1 807 | 1 607 | 1 335 | 932 | – | – |
| Eget kapital | 1 931 | 1 857 | 1 657 | 1 385 | 982 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 50 | 66 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 593 | 381 | 360 | 464 | 385 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 525 | 2 238 | 2 017 | 1 849 | 1 366 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,5 % | 83 % | 82,2 % | 74,9 % | 71,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 406 % | 557 % | 528 % | 373 % | 325 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 62,1 % | 63,4 % | 53 % | 72,4 % | 61,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 67,1 % | 71,6 % | 56,2 % | 72,4 % | 61,3 % | 59,4 % | 45,6 % |
| Omsättningstillväxt | −2,8 % | −14,1 % | −12,5 % | 28,3 % | 28,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 16,2 % | 16,5 % | 29,1 % | 27,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 117 tkr | 117 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 117 tkr | 117 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 274 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 274 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −300 tkr | −273 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 300 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 931 tkr | 1 857 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 274 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 1 881 tkr | 1 807 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 781 tkr | 1 607 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 134 tkr | 113 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 581 tkr | 369 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Elitentmedical ABHuvudarbetsställe
Borgmästargatan 16, 116 29 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559036-7875
Registreringsdatum
24 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.