Elites Sweden AB
556727-3957Aktiebolagreg. 2007
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 597 tkr
Resultat efter fin. poster
2 460 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pråmgatan 7 A, 426 74 Västra Frölunda
Postadress
Pråmgatan 7 A, 426 74 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bemanningsverksamhet inom vård såsom tandläkartjänster, läkartjänster och sjukskötersketjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 752 tkr | 327 tkr | – |
| 2020 | 128 tkr | −329 tkr | – |
| 2021 | −0 tkr | −650 tkr | 274 tkr |
| 2022 | 776 tkr | 933 tkr | 866 tkr |
| 2023 | 1 968 tkr | 259 tkr | 821 tkr |
| 2024 | 1 358 tkr | 286 tkr | 843 tkr |
| 2025 | 1 019 tkr | 335 tkr | 550 tkr |
| 2026 | 4 597 tkr | 2 460 tkr | 1 577 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 53,5 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 351,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 597 | 1 019 | 1 358 | 1 968 | 776 | −0 | 128 | 752 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 160 | −247 | 325 | 360 | −51 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 597 | 1 179 | 1 111 | 2 293 | 1 136 | −51 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 549 | 332 | 46 | 38 | 14 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 1 470 | 420 | 685 | 1 946 | 136 | 13 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 118 | 91 | 91 | 52 | 52 | 52 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 533 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 137 | 843 | 822 | 2 036 | 203 | 599 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 460 | 336 | 289 | 257 | 933 | −650 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 4 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 7 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −3 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 460 | 335 | 286 | 259 | 933 | −650 | −329 | 327 |
| Bokslutsdispositioner | −600 | – | – | – | 0 | 180 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 860 | 335 | 286 | 259 | 933 | −470 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 383 | 122 | 60 | 53 | 192 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 1 477 | 212 | 227 | 206 | 741 | −483 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 344 | 463 | 346 | 52 | 105 | 157 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 344 | 463 | 346 | 52 | 105 | 157 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 430 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 316 | 560 | 1 449 | 516 | 56 | – | – |
| Kassa och bank | 2 505 | 561 | 338 | 433 | 928 | 163 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 698 | 877 | 898 | 1 882 | 1 444 | 219 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 042 | 1 339 | 1 243 | 1 934 | 1 549 | 376 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 238 | 516 | 516 | 24 | 658 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 477 | 450 | 743 | 721 | 766 | 174 | – | – |
| Eget kapital | 1 577 | 550 | 843 | 821 | 866 | 274 | – | – |
| Obeskattade reserver | 600 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 19 | 437 | 155 | 292 | 220 | 71 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 511 | 187 | 113 | 246 | 205 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 846 | 352 | 246 | 821 | 463 | 31 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 042 | 1 339 | 1 243 | 1 934 | 1 549 | 376 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 0 | 205 | 205 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,5 % | 41,1 % | 67,8 % | 42,5 % | 55,9 % | 73 % | – | – |
| Kassalikviditet | 319 % | 249 % | 365 % | 229 % | 312 % | 716 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,5 % | 33 % | 21,3 % | 13,1 % | 120,2 % | 32 520 200 % | – | – |
| Vinstmarginal | 53,5 % | 32,8 % | 21,1 % | 13,2 % | 120,2 % | 32 524 000 % | −255,8 % | 43,5 % |
| Omsättningstillväxt | 351,1 % | −8,3 % | −31 % | 153,6 % | −38 809 850 % | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,7 % | 38,6 % | 26,9 % | 25,1 % | 85,6 % | −176,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 532 tkr | 1 019 tkr | 679 tkr | 656 tkr | 776 tkr | −0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 477 tkr | 212 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 477 tkr | 212 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −212 tkr | −227 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 212 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | 505 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −600 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 477 tkr | 450 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 477 tkr | 450 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 344 tkr | 463 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 592 tkr | 592 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 247 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 262 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 118 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 262 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 188 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 324 tkr | 156 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 19 tkr | 437 tkr |
| Periodiseringsfonder | 600 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Elites Sweden ABHuvudarbetsställe
Pråmgatan 7 A, 426 74 Västra Frölunda
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556727-3957
Registreringsdatum
29 mars 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.