swereg

Ellinor Lönnborg AB

559181-2598Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Loftahammar, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 339 tkr

+71 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

460 tkr

+2 723 % mot föregående år

Soliditet

76 %

−0,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Stora Askö 15, 594 71 Loftahammar

Postadress

Stora Askö 15, 594 71 Loftahammar

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva småskalig odling av köksväxter på friland och i växthus.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 032 tkr365 tkr263 tkr
20201 147 tkr391 tkr393 tkr
20211 101 tkr346 tkr448 tkr
20221 137 tkr362 tkr512 tkr
20231 070 tkr231 tkr596 tkr
2024782 tkr−18 tkr546 tkr
20251 339 tkr460 tkr807 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,1 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 34,3 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 71,1 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 3397821 0701 1371 1011 1471 032
Rörelseintäkter1 3397821 0701 1371 1011 1471 032
Råvaror och förnödenheter912104234
Övriga externa kostnader809810135556455
Personalkostnader772690717729687679604
Av- och nedskrivningar211411711114
Rörelsekostnader882814839775755756667
Rörelseresultat457−31231362347391365
Ränteintäkter och liknande31300–––
Räntekostnader och liknande−0−000110
Finansiella poster314−0−0−1−10
Resultat efter finansiella poster460−18231362346391365
Bokslutsdispositioner−6521−60−91−87−98−91
Resultat före skatt3953171270259293273
Skatt på årets resultat8333756546360
Årets resultat3110134214205230213

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar2041253261727
Finansiella anläggningstillgångar250130–––––
Anläggningstillgångar270171253261727
Kundfordringar357296150111122101
Kortfristiga fordringar363−5105158134133116
Kassa och bank9209751 043825707626391
Omsättningstillgångar1 2839691 148983841758508
Summa tillgångar1 5531 1401 1731 016847775535
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat4464964122481931130
Fritt eget kapital757496546462398343213
Eget kapital807546596512448393263
Obeskattade reserver47140642736827618991
Leverantörsskulder101034105511
Skatteskulder44−33−156106247
Kortfristiga skulder274188149136123193181
Summa eget kapital och skulder1 5531 1401 1731 016847775535

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)100505050150150–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet76,1 %76,2 %79,7 %79,1 %78,8 %70,1 %62,7 %
Kassalikviditet468 %516 %768 %721 %683 %393 %281 %
Rörelsemarginal34,1 %−4 %21,6 %31,8 %31,5 %34,1 %35,3 %
Vinstmarginal34,3 %−2,2 %21,6 %31,8 %31,4 %34,1 %35,3 %
Omsättningstillväxt71,1 %−26,9 %−5,9 %3,3 %−4 %11,2 %–
Avkastning på eget kapital38,6 %0,1 %22,5 %41,8 %45,8 %58,5 %81 %
Omsättning per anställd1 339 tkr782 tkr1 070 tkr1 137 tkr1 101 tkr1 147 tkr1 032 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar250 tkr130 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden250 tkr130 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar120 tkr130 tkr
Arets resultat eget kapital311 tkr341
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat311 tkr341
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning50 tkr−84 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning50 tkr50 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−50 tkr84 tkr
Forandring periodiseringsfond−65 tkr21 tkr
Forslag disposition757 tkr496 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning657 tkr446 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning100 tkr50 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter6 tkr−8 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden32 tkr32 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar32 tkr32 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–−3 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar20 tkr41 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden67 tkr67 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar47 tkr26 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–34 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar21 tkr14 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga–0
Ovriga kortfristiga skulder118 tkr127 tkr
Periodiseringsfonder471 tkr406 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter102 tkr84 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Ellinor Lönnborg ABHuvudarbetsställe

    Stora Askö 15, 594 71 Loftahammar

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559181-2598

Registreringsdatum

22 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västervik, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
  • SNI 01.133 – Odling av grönsaker (köksväxter) på friland
  • SNI 01.134 – Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus

Övriga registrerade namn

1 st

  • Askö Grönsaker – särskilt företagsnamn, registrerat 3 september 2022. För den del av verksamheten som avser odling av köksväxter på friland och i växthus.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler